Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Nová Európska komisia a jej päťročný plán
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nová Európska komisia – čo plánuje Európska únia najbližších 5 rokov

Nová Európska komisia pod vedením Jeana-Clauda Junckera v sobotu oficiálne prebrala vedenie Európskej únie. Po 10 rokoch pod vedením Barrosa sa tak okrem iného zmenil aj post predsedu Európskej komisie. S výnimkou …

Nová Európska komisia a EÚ

… personálnych zmien, žiaľ, nová Európska komisia veľa zásadných zmien neplánuje. Čo je však ešte horšie, aj z toho mála, ktoré sa má zmeniť, ide väčšina nesprávnym smerom. Európska únia bude preto aj naďalej ovládaná chybnými ideami.

300 miliárd z daní na podporu rastu

Zrejme najväčšou zmenou, ktorú nová Európska komisia plánuje,

je vytvorenie 300-miliardového investičného balíka na podporu rastu a zamestnanosti.

No Európska únia nemá žiadne peniaze okrem tých, ktoré zoberie ľuďom a firmám na daniach, respektíve ktoré zobrali ľuďom a firmám na daniach členské krajiny.

„Stimuláciu“ ekonomiky preto v konečnom dôsledku zaplatia presne tí zamestnanci a zamestnávatelia, ktorým chce nová Európska komisia pomôcť.

Dlho očakávaný investičný balík tak v skutočnosti z dlhodobého hľadiska nezvýši investície, len nahradí časť efektívnejších súkromných investícií menej efektívnymi investíciami Európskej únie.

A to je presný opak toho, čo je dnes potrebné.

Nová Európska komisia napráva staré chyby

Nová Európska komisia bude tiež pokračovať v plánoch predchádzajúcej Komisie. Pôjde napríklad o zrušenie roamingu pri mobilných službách alebo sprísnenie bankových regulácií. Tieto regulácie sa však snažia riešiť len problémy, ktoré boli spôsobené predchádzajúcimi obmedzeniami trhu.

Niet pochýb, že banky sú dnes vo veľmi zlom stave. No daný stav nie je dôsledkom trhu, ale štátnych zásahov. Bankový sektor je totiž s prehľadom najregulovanejším odvetvím ekonomiky.

Pridávanie ďalších regulácií môže z krátkodobého hľadiska pomôcť, no z dlhodobého hľadiska ešte viac zvýši jeho nestabilitu.

Rovnako je to aj v prípade telekomunikácií. Podobne ako bankový sektor, tak aj telekomunikácie sú dnes veľmi prísne regulované a o skutočnom trhu tak hovoriť nemožno. Voľný vstup do tohto odvetvia a voľné poskytovanie služieb zákazníkom, riadené výlučne ich požiadavkami, je tu vylúčené.

Namiesto zrušenia roamingu, ktoré nakoniec aj tak zaplatia zákazníci, by Európska komisia mala radšej liberalizovať tento trh a povoliť reálnu, trhovú konkurenciu.

Obchodná dohoda s USA

Jedným z mála prospešných plánov, ktorými sa nová Európska komisia bude zaoberať, je liberalizácia obchodu medzi EÚ a USA (TTIP).

Uvoľnenie obchodu je vždy dobré – vyššia konkurencia znižuje ceny, rozširuje sortiment a zefektívňuje výrobu, vďaka čomu bohatstvo obyvateľstva vzrastie. Žiaľ, aj v tomto prípade Európska únia vykonáva čoraz viac ústupkov, v dôsledku ktorých voľný obchod s USA nebude až taký voľný, ako mnohí čakali.

Ak sa teda nová Európska komisia má na nejakú zo svojich úloh obzvlášť sústrediť, mala by to byť práve čo najväčšia liberalizácia pri tejto obchodnej dohode s USA.

Zdroj:
1. http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20141029STO76518/html/European-Commission-what-Juncker’s-new-team-will-be-working-on

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.