Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Budova ECB zdražela - ECB prekvapila inflácia | Kuriozity z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nová budova ECB bola drahšia, ECB prekvapila inflácia

Stará budova ECB už mala byť nedostatočná, a tak Európska centrálna banka stavia novú. Pri jej výstavbe však nastala jedna kuriózna situácia. Nová budova ECB bude stáť výrazne viac, ako ECB čakala. A dôvodom nie je, že by sa na …

Nová budova ECB

… mieste výstavby našli kostry dinosaurov alebo nejaký starobylý chrám. ECB bola len prekvapená zvýšenými nákladmi na samotnú výstavbu. Práve ECB však má hlavnú úlohu pri predpovedaní a najmä riadení inflácie v eurozóne. Nečakane drahá budova ECB je tak väčšou hanbou, ako keď cestárov každý rok prekvapí sneh. Cestári aspoň nie sú zodpovední za riadenie počasia.

Nová budova ECB zdražela

Nová budova ECB mala stáť pôvodne „skromných“ 850 miliónov eur. V dôsledku rôznych faktorov, najmä neočakávaného nárastu cien, má však konečná cena dosiahnuť 1,15 – 1,2 mld. eur. Zatiaľ. Možno bude ECB infláciou prekvapená znova. Je navyše kuriózne, že tento nárast prišiel v čase, keď je realitný sektor postihnutý krízou. O koľko drahšia by bola budova ECB, ak by v dôsledku tejto krízy neprestali rásť ceny stavebných materiálov, pozemkov a prác?

Luxusná budova ECB

Nová budova ECB je navyše neakceptovateľne drahá. Po celej Európe krajiny zvyšujú dane a ich obyvatelia trpia. Byrokrati EÚ však aj naďalej žijú v prepychu. Budova za zhruba 1,2 mld. eur má slúžiť len 2 300 úradníkom. V prepočte na každého jedného úradníka ide tak o viac ako pol milióna eur. Nová budova ECB je teda nielen prejavom neschopnosti, ale aj arogantnosti EÚ.

Zdroj
1. http://www.ecb.int/press/key/date/2012/html/sp120920_1.en.html
2 http://www.ecb.int/ecb/premises/intro/description/html/index.en.html
3. http://openeuropeblog.blogspot.co.uk/2012/09/ecb-budgetary-discipline-not-inspiring.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.