Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Zamestnanci Európskej komisie sú nespokojní
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Zamestnanci Európskej komisie sa cítia nepochopení a obťažovaní

Zamestnanci Európskej komisie sa cítia „nepochopení, vinní, opovrhovaní a obťažovaní.“ Vyplýva to z prieskumu European Civil Service Federation (ECSF), čo je odborový zväz pracovníkov inštitúcií Európskej únie. Nespokojnosť …

Zamestnanci Európskej komisie sú nespokojní

… zamestnancov Európskej komisie je trochu prekvapivá vzhľadom na ich vysoko nadštandardné platy, ale aj vzhľadom na to, že o pracovné miesta v Európskej komisii je obrovský záujem. Je tak otázne, ako by bolo možné tieto problémy vyriešiť.

Nešťastní zamestnanci Európskej komisie

Až 65 % zamestnancov Európskej komisie si myslí, že Komisia sa dostatočne nestará o ich blahobyt. 52 % zamestnancov EK sa tiež v prieskume sťažovalo na slabú úroveň komunikácie s ich nadriadenými. Odborový zväz ECSF preto volá po opatreniach na zvýšení morálky medzi zamestnancami Európskej komisie.

No nie každý s ich trápeniami súcití. Pawel Swidlicki z think-tanku Open Europe napríklad povedal:

Väčšina ľudí pozerajúcich na toto zvonka by povedala: „Nuž, máte to celkom dobré. Neuvedomujete si to, aké dobré to máte v porovnaní s množstvom iných ľudí.“

Zamestnanci Európskej komisie pracujúci v manažmente strednej úrovne totiž môžu zarobiť až zhruba 11 000 eur mesačne a okrem toho sa tiež tešia rozsiahlemu balíčku iných výhod.

Ťažko riešiteľná situácia

Ako teda riešiť situáciu s nespokojnými zamestnancami Európskej komisie? Zvýšenie už dnes vysokých platov by bola urážka pre daňovníkov. Rovnako pridávanie iných neplatových výhod už zrejme nie je namieste.

Koniec koncov, pracovné miesta v Európskej komisii, rovnako ako v iných inštitúciách Európskej únie, sú dnes vysoko žiadané. Na množstvá pozícií čakajú desiatky alebo stovky uchádzačov, ktorí navyše musia prejsť náročnými testami a výberovými konaniami.

Jedna vec by však problém s nespokojnými zamestnancami Európskej komisie zaručene zmiernila, aj keď môže pripomínať vyliatie vaničky aj s dieťaťom.

Ak by Európska únia podstatne obmedzila svoje právomoci, stačilo by jej ďaleko menej zamestnancov.

Tí by mohli byť koordinovaní oveľa lepšie a je teda pravdepodobnosť, že by aj spokojnosť zamestnancov Európskej komisie (a iných inštitúcií EÚ) bola vyššia.

Nespokojnosť zamestnancov, samozrejme, nie je dôvodom na obmedzenie moci Európskej únie. Európska únia by mala mať menej právomocí pre úplne iné dôvody.

No ak by to navyše zvýšilo pravdepodobnosť väčšej spokojnosti (zostávajúcich) zamestnancov Európskej komisie, bol by to už len príjemný bonus.

Zdroj:
1. http://www.breitbart.com/london/2015/08/04/eu-bureaucrats-feel-guilty-despised-and-harassed-finds-new-survey/
2. http://www.express.co.uk/news/world/595946/European-Union-bureaucrats-feel-despised-harass

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.