Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
TARGET | 730 mld. eur, o ktoré by Nemci mohli prísť | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

TARGET – 730 mld. eur | Nemcom už začína dochádzať …

Zdá sa, že Nemcom začína dochádzať, do čoho sa nechali namočiť.

TARGET – Nemcom začína dochádzať do čoho sa nechali namočiť.Najskôr sa síce roky vytešovali mohutnému nemeckému exportu, no tým, že od roku 2007 sa výrazne zväčšujú nerovnováhy v zúčtovacom systéme národných bánk (TARGET), si Nemci v podstate platia svoj export sami. (Toto sme už raz mali za socializmu, keď sa vtedajšie Československo tešilo, ako vyváža zbrane do severnej Afriky, len nikto neplatil účty; zrejme si musí každý svoj socík odžiť sám.)

730 mld. eur, o ktoré by Nemci mohli prísť

Nemecké pohľadávky v TARGETE sú medzičasom 730 mld. eur, o ktoré by Nemci pri rozpade eurozóny prišli. Španieli (záväzky v TARGETe 408 mld. eur) a Taliani (záväzky v TARGETe 274 mld. eur) tak držia Nemcov za citlivú časť tela, aby si ani náhodou Nemci nerozmysleli, že prestanú platiť alebo nebodaj, že opustia eurozónu.

Možno nabudúce by sa Nemci mohli nechať menej spracovať „historickými dôvodmi“, bolo by to aj pre nás omnoho lacnejšie. Politik chrániaci v prvom rade záujmy tých, ktorí ho volili, je očividne aj v Nemecku zriedkavosť.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.