Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zavelila na ústup

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zaujala po britskom referende zmierlivejší postoj, ako jej kolegovia z vedúcich pozícií európskych inštitúcií. Najskôr to začalo chápavým postojom voči Británii, ktorá podľa nej potrebuje …

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a voľby

… „isté časové obdobie na analyzovanie situácie“, kým sa rozhodne uplatniť článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení krajiny z Európskej únie. Potom prišla na rad utečenecká kríza. Veľká pozývateľka utečencov nemecká kancelárka Angela Merkelová, totiž odrazu pristúpila na väčšiu ochranu hraníc. „Selfíčka“ s utečencami taktiež vynechala. Žeby naozaj zmena názoru alebo taktický povel na ústup? Tak či onak, nemeckej kancelárke Angele Merkelovej sa jej zámer zjavne darí napĺňať.

V Nemecku rastie podpora Merkelovej aj EÚ

Po oznámení výsledkov britského referenda sa začali ozývať hlasy volajúce po odstúpení Junckera, Schulza či Tuska. Ale nemecká kancelárka Angela Merkelová sa im v zásade vyhla. Nastala tak situácia hodná zváženia, keďže tzv. „diktát z Bruselu bol často tlmočený ako „diktát z Berlína“, a nie náhodou.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová totiž po svojom predchodcovi Helmutovi Kohlovi úspešne prebrala kontrolu nad Európou, a preto takisto nesie svoj nemalý podiel viny na britskom –exite.

A nemecká kancelárka Angela Merkelová to dobre vie. Napokon, v poslednej dobe to ukázal aj klesajúci trend jej voličských preferencií. Nedávny prieskum však prišiel s inými výsledkami. Po Brexite odrazu preferencie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej začali stúpať.

Až 59 % opýtaných Nemcov si totiž myslí, že nemecká kancelárka Angela Merkelová „vykonáva dobrú prácu.“

V Nemecku vzrástla tiež podpora Európskej únie. 52 % opýtaných je presvedčených, že členstvo v EÚ má pre Nemecko výhody. V porovnaní s minulým mesiacom tak ide až o 39-percentný nárast.

Čo nemecká kancelárka Angela Merkelová nemôže dopustiť?

Nečudo, že nemecká kancelárka Angela Merkelová mení rétoriku. Budúci rok totiž Nemecko čakajú parlamentné voľby. Merkelová sa v nich opäť chystá zabojovať o post spolkovej kancelárky.

Preto musí získať naspäť tých voličov, ktorých aj so svojou CDU v marcových voľbách stratila.

Ak by parlamentné voľby prehrala, stratila by moc nielen nad Nemeckom, ale aj nad celou Európskou úniu. A to predsa dobrá a spravodlivá Európanka nemecká kancelárka Angela Merkelová nemôže dopustiť.

Zdroj:
1. http://www.politico.eu/article/support-for-angela-merkel-rises-after-brexit-poll-eu-referendum-germany/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.