Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Nedôvera voči Európskej únii rastie rekordne rýchlo | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nedôvera voči Európskej únii rastie rekordne rýchlo

V rokoch 1994 až 1998 sa Vladimírovi Mečiarovi podarilo zo Slovenska spraviť čiernu dieru Európy. Slovensko dostávalo demarše a členstvo v Európskej Únii bolo v nedohľadne. Je preto pochopiteľné, že vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá nastúpila v roku 1998, si dala za azda najvyšší cieľ vstup Slovenska do EÚ.

Eurobarometer - Nedôvera v EÚ

Tento cieľ sa podarilo naplniť a vo všeobecnej eufórii akosi zaniklo, že za členstvo v EÚ sme zaplatili veľkým množstvom ústupkov. Ale v tej dobe to nehralo rolu, eufória bola obrovská. EÚ sme videli ako záchranu pred zlodejmi v lokálnej politike, ako garanta zvyšovania životnej úrovne, ako záruku spravodlivosti, skratka ako spásu.

Dôvera voči Európskej Únii bola mimoriadne vysoká, avšak …

Preto aj dôvera voči Európskej Únii bola mimoriadne vysoká a logicky nedôvera mimoriadne nízka. To možno aj vysvetľuje, prečo tak málo Slovákov sa zúčastňuje volieb do europarlamentu. Ľudia na Slovensku skratka neriešia, čo ich nepáli.

Žiaľ, EÚ s touto dôverou, ktorú jej obyvatelia jej členských štátov dali, poriadne hazarduje a to najmä týmito spôsobmi:

  • Nezmyselné smernice počnúc zakrivením uhoriek, cez zákaz klasických žiaroviek, až po zákaz predaja mentolových cigariet
  • Nerešpektovanie vôle občanov, či už cez opakované referendá alebo cez predkladanie tých istých zamietnutých zákonov, len s iným názvom, napr. Európska ústava.
  • Silný deficit demokracie, kedy o podstatných veciach rozhoduje nikým nevolená európska komisia
  • Korumpovanie politických elít eurofondami a privieranie očí nad ich rozkrádaním. Eurofondy plnia funkciu „držhubného“. Aj inými spôsobmi EÚ generuje, podporuje, či toleruje korupciu.
  • Nedodržiavanie vlastných pravidiel, dokonca aj Euroústavy (napr. článok 125 – No bail out klauzula)
  • A obzvlášť pre Slovensko platí, že ako najchudobnejšia krajina eurozóny musíme zachraňovať bohatšie krajiny ako Grécko, Írsko, či Portugalsko, nehovoriac o súkromných španielskych bankách.

Výsledok hazardovania s dôverou ľudí na Slovensku k európskym inštitúciám

Pozrime sa teda, aký je výsledok tohto hazardovania dôverou. Európska Únia prostredníctvom prieskumov Eurobarometer pravidelne zisťuje (samozrejme medzi množstvom iných informácii), aká je miera nedôvery voči európskym inštitúciám. V roku 2010 bola na Slovensku miera nedôvery voči Európskym inštitúciám, teda v podstate voči EÚ, na úrovni 24%, čo bola po Bulharsku (20%) druhá najnižšia hodnota. Európska únia teda mohla mať veľkú radosť zo Slovenska pri tak nízkej miere nedôvery.

Nedôvera voči Európskej únii

Nedôvera voči Európskej únii sa na Slovensku zdvojnásobila

Dva roky neskôr sa situácia výrazne zmenila, miera nedôvery na Slovensku sa zdvojnásobila na 48%. Vyšší nárast nedôvery bol už iba na maličkej Malte, kde miera nedôvery stúpla z 30% na 64%. Mimochodom, najvyššia miera nedôvery voči európskym inštitúciám v roku 2012 bola v Grécku (81%) a v Španielsku (72%).

Miera nedôvery voči EÚ rastie rekordne rýchlo

Miera nedôvery voči EÚ je na Slovensku zatiaľ nižšia ako priemer krajín EÚ (54%), ale rekordne rýchlo rastie. A čo je najhoršie, zdá sa, že EÚ robí všetko preto, aby naďalej rýchlo rástla. Samozrejme, potom sa nemusíme čudovať, že EÚ sa bojí spýtať, napríklad formou referenda, či občania Európy chcú viac Európskej Únie.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Vladimír Cerovský says

    Musím trošku opraviť autora.Vláda Vldimíra Mečiara a on sám nebol proti vstupu Slovenska do únie-to vyjadril aj pred kamerami.Iná otázka je do akej únie chcel vstúpiť a tu ho ľudia nepochopili,čo nám bolo na škodu.Dnes vidíme,že Brusel nám diktuje viac ako Praha a Moskva dohromady v minulom režime.Únia je dobrá vec-ale nie na takých základoch ako dnes.Pravidlá musia platiť pre všetkých a rovnako-bez ohľadu na to na akej ekonomickej úrovni krajina stojí.Nanešťastie sa ekonomická úroveň nedá prikázať-ale musí sa tvoriť a musí mať jednoznačné pravidlá.Úniu môže zachrániť len reorganizácia a viac slobody pre jednotlivé krajiny na národnej úrovni a znovu zaviesť menový systém,ktorí krajiny mali.Až do budúcna uvažovať o eure ako jedinom platidle-ale obávam sa,že to už nie je možné,pretože deštrukciu vidieť všade a cítia ju aj obyčajní ľudia v každodennom živote.

  2. Ak retrospektívne, ako aj súčasne zhodnotíme funkciu a fungovanie Europskej únie,
    prídeme jednoznačne k NEGATÍVNEMU výsledku tohto byrokratického kolosu,
    podporujúcemu
    nespravodlivosť – KORUPCIU a DEFORMÁCIU zdravého trhového prostredia.

    Teraz k tejto skutočnosti pridáme vetu z článku autora:

    “V rokoch 1994 až 1998 sa Vladimírovi Mečiarovi podarilo zo Slovenska spraviť čiernu dieru Európy. Slovensko dostávalo demarše a členstvo v Európskej Únii bolo v nedohľadne.

    A LOGICKÝ výsledok myslenia Homo Sapiensa hovorí, že:

    Ak NEGATÍVUM považuje niečo za negatívum, tot je vlastne POZITÍVUM !!!

    Inými slovami :
    Ak EU – táto, ako je dnes už všeobecne známe -,negatívna inštitúcia,
    považovala
    Mečiara a jeho vládu za negatívum – “čiernu dieru Europy”,
    je to znak toho,
    že jej STÁL v CESTE , ako nežiadúci POZITÍVNY fenomén.
    Pretože
    stál v ceste bezbrehej ZLODEJSKEJ “privatizácii”, teda ROZKRADNUTIU národného majetku
    zahraničnými zlodejmi,
    ktoré neskôr umožnila nasledujúca vláda M.Dzurindu.

    To, že chcel Mečiar vytvoriť slovenskú kapitálovú vrstvu, bol jeho dobrý úmysel, ktorý mu nevyšiel.
    A že sa ZLODEJOM a PODVODNÍKOM podarilo vytvoriť negatívny image Mečiarovi,
    to
    je tá schopnosť PSYCHOPATOV vedieť klamstvami a podvodmi MANIPULOVAŤ verejnú mienku – teda mienku naivnej masy .

    Ale, to by Ste mal pán Sulík vlastne poznať z vlastnej skúsenosti, kedy Vašu stranu stála
    tzv. “Sasanka”, umelo vykonštruovaná a na Vás našitá habaďúra percentá voličov.
    Pričom
    GORILÁM sa percentá voličov zvýšili :-))