Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nariadenia EÚ – Nezamestnanosť majú riešiť sociálne tabuľky

Absurdné nariadenia EÚ nikdy neprestávajú prekvapovať. Európska únia aktuálne trpí obrovskou nezamestnanosťou, a to najmä u mladých. Brusel samozrejme neváha a ako na každý problém, aj na tento aplikuje rovnaký …

Európska únia - Nariadenia EÚ a nezamestnanosť

… recept – nové nariadenia EÚ. Proti nezamestnanosti chce Európska únia v budúcnosti bojovať aj tzv. „sociálnymi tabuľkami“. Tie majú „rozpoznať trendy“ nezamestnanosti, rizika chudoby a nerovnosti. No ako vždy, aj tento raz môžu nariadenia EÚ dosiahnuť presný opak toho, čo by si byrokrati priali.

Drahé nariadenia EÚ

Nové sociálne tabuľky majú merať všetky možné parametre a ukazovatele nezamestnanosti. Okrem už spomínaných trendov budú tiež merať napríklad hrubý disponibilný príjem domácností, počet mladých ľudí, ktorí nepracujú ani sa nevzdelávajú, ako aj ďalšie veličiny. Meranie a porovnávanie týchto údajov však bude logicky časovo a personálne veľmi náročné.

Môžeme tak očakávať nevyhnutný nárast byrokracie a zvýšenie nárokov na štátne rozpočty, teda presný opak toho, čo Európska únia potrebuje.

Kde je skutočný problém

Nezamestnanosť nepadá z neba, ale má veľmi konkrétne príčiny. V prvom rade ide o sťaženie zamestnávania. Štedrá sociálna ochrana je síce pre pracovníkov veľmi atraktívna, nie je však zadarmo. Prebujnelé zákonníky práce a vysoké minimálne mzdy v skutočnosti chránia akurát zamestnaných pred nezamestnanými.

Druhým problémom je vysoké daňové a odvodové zaťaženie. To v prvom rade predražuje cenu práce a bráni tiež rozvoju výroby. Výrobu však obmedzujú aj hlúpe regulácie a nariadenia EÚ.

Namiesto toho, aby podnikatelia skutočne podnikali, musia svoj čas venovať nepotrebnej byrokracii.

Keď si Európska únia naháňa chvost

A ako na to reaguje Európska únia? Keď zlyhalo prvých 1000 regulácií, zopár ďalších situáciu určite vyrieši. No k prosperite sa nedá preregulovať, prosperitu možno zabezpečiť len zvýšenou produktivitou. A to je presný opak toho, k čomu vedie byrokracia Európskej únie. Z daní, za ktoré mohli podnikatelia zamestnať ľudí na zmysluplnú prácu, sa zamestnajú úradníci, ktorí budú vypĺňať tabuľky a dumať nad tým, prečo nezamestnanosť neklesá. A tak ako by povedal klasik –

Nariadenia Európskej únie nie sú riešením našich problémov, nariadenia EÚ sú problémom sami o sebe.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/socialeurope/commission-floats-ideas-deepen-e-news-530832
2. http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/news/archives/2013/10/pdf/2013
1002_1-emu_en.pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.