Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Euroskeptici sa tešia popularite, nie sú však homogénni
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Najpopulárnejší euroskeptici v europarlamente – Farage alebo Le Pen?

Euroskeptici a antieurópske strany sa tešia rekordnej popularite. Takmer tretina budúcich europoslancov bude voči EÚ nastavená kriticky alebo ju bude úplne odmietať. No posudzovať vplyv euroskeptikov výlučne na základe …

euroskeptici - Marine Le Pen

… ich obsadenia Európskeho parlamentu môže byť dosť zavádzajúce. Euroskeptici totiž v žiadnom prípade nie sú homogénnou skupinou. Ich odlišnosť možno dobre vidieť napríklad na zásadnej ideologickej nekompatibilite Brita Nigela Faragea a francúzskej političky Marine Le Pen.

Euroskeptici s odlišnými záujmami

Euroskeptici majú spoločnú len jedinú vec – odpor voči Európskej únii. No ich dôvody na odmietanie EÚ sú často celkom opačné. Zatiaľ čo niektorí euroskeptici kritizujú Európsku úniu za jej centrálne plánovanie a cestu k socializmu (čo je pochopiteľné), podľa iných je zase EÚ až príliš protrhová. V skutočnosti tak nepriateľ môjho nepriateľa nemusí byť vždy mojim priateľom. Prosocialistickí euroskeptici totiž veľmi radi podporia Európsku úniu vo všetkých jej snahách obmedziť ekonomickú slobodu s cieľom naprávať “zlyhania” trhu. Spájanie týchto odporcov EÚ je preto len veľmi málo pravdepodobné.

Nigel Farage vs Marine Le Pen

Europoslanci však zvyčajne nechcú fungovať samostatne. Bez členstva v europarlamentných skupinách totiž prichádzajú o možnosť lukratívnych dotácií a získanie platformy pre svoju propagáciu. Už teraz sa preto hovorí o vytvorení dvoch euroskeptických skupín. “Miernejšia” z nich by mala byť vedená Nigelom Farageom a mala by mať viac protrhovú orientáciu. Druhou z nich má byť skupina krajnej pravice, ktorú by mohla viesť Marine Le Pen.
Práve na tom, ktorá z týchto skupín získa väčšiu popularitu, budeme môcť vidieť, akým smerom sa bude v najbližších rokoch vyvíjať antieurópske hnutie v EÚ.

Britský think-tank Open Europe však poukazuje aj na kuriózny scenár, ktorý by pri formovaní euroskupín mohol nastať.

Podľa nich nemožno vylúčiť ani to, že pre vytvorenie vlastných skupín nebude mať dostatočnú podporu ani Marine Le Pen a ani Nigel Farage. Euroskeptici by tak mali v Európskom parlamente pomerne slušné zastúpenie, no ich vplyv by bol zásadne nižší.

Zdroj: odkaz http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2014/05/who-will-win-race-for-most-anti-eu-meps.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.