Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Novým fínskym ministrom pre Európu bude euroskeptik

Euroskeptik Timo Soini bude v novej fínskej vláde kuriózne ministrom pre Európu a zároveň ministrom zahraničných vecí. Jeho strana Fíni (v minulosti známa ako Praví Fíni) totiž v minulomesačných parlamentných voľbách …

Euroskeptik je ministrom

… skončila na druhom mieste a je súčasťou novej stredo-pravej vlády. No napriek tomu, že Soini je známym euroskeptikom, pri snahách o zníženie moci Európskej únie zrejme nebude takým dobrým spojencom britského premiéra Davida Camerona, ako by sa mohlo zdať.

Euroskeptik vo vláde

Euroskepticizmus Tima Soiniho je vzhľadom na jeho novú pozíciu obzvlášť kuriózny. Soini napríklad o Európskej únii v minulosti povedal:

„Európska únia má veľmi katolícku štruktúru. S predsedom Komisie, ktorý sa správa ako nezvolený pápež, komisármi ako jeho kardinálmi, zatiaľ čo je tam 83 000 strán regulácií, ktoré považuje za svoje evanjelium. Ja už mám svoju cirkev, takže nepotrebujem ďalšie náboženstvo v Bruseli.“

Nemenej euroskeptická bola jeho úvaha o budúcnosti Európskej únie:

„Možno by bolo dobré, ak by sa EÚ stala takou veľkou, že už nebude môcť fungovať – bude ako myš, ktorej bol odstránený hypotalamus (časť mozgu zodpovedná za pocit hladu) a ktorá je, až kým exploduje.“

Nejasné smerovanie

Vzhľadom na pozíciu Soiniho by sa mohlo zdať, že britský premiér David Cameron bude mať vo fínskej vláde spojenca. Cameron síce nie je euroskeptik, no pred plánovaným referendom o vystúpení z EÚ chce pre Britániu vyjednať čo najlepšie podmienky a v rámci toho aj zmeniť fungovanie EÚ.

Na to by chcel v ideálnom prípade zmeniť aj základné zmluvy o Európskej únii. Podľa Soiniho však

„prerokovanie zmlúv nie je aktuálne prioritou.“

Napriek otvorene euroskeptickým vyhláseniam tak Soini minimálne nateraz nemá záujem pracovať na výrazných zmenách Európskej únie.

Ako aj sám povedal, plánuje nájsť spôsob, ako „zosúladiť národný záujem a spoločný záujem EÚ.“ Euroskeptik v pozícii ministra Európy tak možno nakoniec nenarobí taký rozruch, ako by sa mohlo zdať.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/78118bbe-0469-11e5-a5c3-00144feabdc0.html#axzz3bQawHoI5
2. http://uk.reuters.com/article/2015/05/27/uk-finland-government-soini-idUKKBN0OC1AM20150527

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.