Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Migranti v EÚ majú nárok na štedrejšie sociálne dávky
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Migranti v EÚ – sociálna turistika je čoraz väčším problémom

Migranti v EÚ sú vnímaní ako čoraz väčší problém. Slobodný pohyb osôb je jedným zo základných pilierov Európskej únie a patrí medzi to najlepšie, čo Európska únia priniesla. Migranti v EÚ však necestujú vždy len za prácou …

Migranti v EÚ

… alebo za štúdiom. Mnohí z nich odchádzajú do krajín, kde získajú štedrejšie sociálne dávky. Niet divu, že títo migranti sú v Európskej únii nežiaduci a nenávidení. Za problém sociálnej turistiky však môže práve Európska únia. A sociálni migranti v Európskej únii nakoniec zrejme povedú k výraznému narušeniu slobodného pohybu osôb.

Keď sú migranti EÚ záťažou

V rámci slobodného trhu by boli migranti v EÚ čistým prínosom pre všetky zúčastnené strany. Bohatšie krajiny by získali lacnejších pracovníkov, vďaka čomu by si užívali vyššiu produktivitu a nižšie ceny. Chudobnejší migranti by si v Európskej únii zarobili viac peňazí, vďaka ktorým by si zvýšili svoju životnú úroveň. Európska únia stojí však za  celkom novou skupinou migrantov – migrantmi, ktorí v Európskej únii cestujú výlučne za vyššími sociálnymi dávkami.

Európska únia a migranti v EÚ

Typickými cieľovými krajinami sú Veľká Británia a Nemecko a typickí sociálni migranti pochádzajú z krajín východnej Európy. Štandardne by to nemal byť problém. Produktívni migranti by boli v EÚ vítaní s otvorenou náručou a sociálna turistika by bola zakázaná. Európska únia je však proti.

Keď sa krajiny snažia docieliť, aby migranti v EÚ nemohli cestovať za sociálnymi dávkami, Európska únia to označuje za nelegálne. Zákaz sociálnej turistiky ide vraj proti slobodnému pohybu osôb.

Inak povedané – migranti v EÚ majú právo na štedrejšie sociálne dávky.

Aktuálny prípad z Nemecka

Z médií sa tak každú chvíľu dozvedáme, k akým problémom vedú sociálni migranti v EÚ. Nedávno diskusiu rozprúdil sociálny súd v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Ten rozhodol, že pracovná agentúra porušila legislatívu Európskej únie, keď odoprela migrantom z Rumunska ich sociálne dávky. Tento súd samozrejme nekonal podľa vlastného uváženia, musel rozhodnúť tak, ako to hovorí legislatíva Európskej únie.

Migranti v EÚ sa tak v Nemecku už na druhý deň dočkali obrovskej kritiky verejnosti. Nemecký denník Die Welt uverejnil článok s názvom „Strach zo sociálneho turizmu v Nemecku“. Na rozhodnutie nemeckého súdu reagovali kriticky aj nemeckí politici. Európska únia však nechce ustúpiť, migranti v EÚ podľa nej v žiadnom prípade nesmú prísť o právo na sociálne dávky. To však môže mať veľmi neblahé dôsledky.

Veľká Británia momentálne diskutuje o vystúpení z EÚ a migranti v EÚ sú veľkou témou tejto diskusie.

Dôsledkom tvrdohlavosti Európskej únie tak môže byť aj to, že migranti v EÚ nestratia len právo na sociálne dávky, ale i celkový prístup k niektorým pracovným trhom.

Zdroj:
1. http://www.welt.de/print/die_welt/article122491919/Angst-vor-Sozialtourismus-nach-Deutschland.html
2. http://www.telegraph.co.uk/news/politics/david-cameron/10486480/David-Cameron-faces-unrest-over-EU
-migration-from-inside-government.html
3. http://www.express.co.uk/news/uk/446225/Minister-breaks-ranks-on-EU-migration-I-don-t-disagree
-with-keeping-border-restrictions

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Andrej Kralik says

  Pan Sulík, človek môže z Vašic článkov ľahko nadobudnúť pocit, že EÚ už môže naozaj za všetko, dokonca aj za striedanie dňa s nocou.

  Pokiaľ ide sociálne zabezpečenie, to je vo výlučnej právomoci členských štátov. Každý štát si sám nastavuje socálny systém, podmienky pre vznik nároku na dávky a pod. Jediná vec na ktorej sa štáty dohodli na úrovni Únie je koordinácia predpisov pre prípad pracovníkov, ktorí časť kariéry strávili v inom štáte, tak aby nikomu nezanikli práva, ktoré nadobudol (napríkad sa sčítavajú poistné obdobia, ktoré si pracovník odpracoval v rôznych štátoch).

  Ak tu vznikol fenomén sociálneho turizmu, nie je to dôsledok voľného pohybu osôb, ale skôr benevolentného prístupu štátov. Prečo niektoré štáty dávajú dávky migrantom už od prvého dňa pobytu na ich území, bez ohľadu na to či majú prácu alebo nie? To rozhodne nie je niečo, čo by nariadil Brusel! Aj Británia, ktorá teraz vehementne vystupuje proti migrantom viaže vyplácanie dávok na obvyklý pobyt na jej území. Z ostrovov počuť náreky o tom, ako migranti zaťažujú ich sociálny systém. Z 1,5 milióna poberateľov dávky v nezamestnanosti v Británii predstavujú migranti z iných krajín EÚ menej než 5%.

  Andrej Králik
  Zastúpenie EK na Slovensku

  • Asistent Richarda Sulíka says

   “Aj Británia, ktorá teraz vehementne vystupuje proti migrantom viaže vyplácanie dávok na obvyklý pobyt na jej území. ”

   Áno, a to Európska únia ostro kritizuje a proti Británii aj koná:

   “Instead, the UK applies a so-called “right to reside” test, as a result of which EU citizens cannot receive specific social security benefits to which they are entitled under EU law such as child benefit.”

   “UK nationals have a “right to reside” in the UK solely on the basis of their UK citizenship, whereas other EU nationals have to meet additional conditions in order to pass this “right to reside” test. This means that the UK discriminates unfairly against nationals from other Member States. This contravenes EU rules on the coordination of social security systems which outlaw direct and indirect discrimination in the field of access to social security benefits.”

   http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=89&newsId=1908&furtherNews=yes

   • Andrej Kralik says

    Musím Vás poopraviť.

    EK nekritizuje Britániu, za to, že viaže vyplácanie dávok na obyklý pobyt (habitual residence). To by bolo v súlade aj s európskymi pravidlami, na ktorých sa členské štáty jednomyseľne dohodli v roku 2009. Tie okrem iného stanovujú, že pokiaľ ide o nárokovateľnosť dávok nesmie sa rozlišovať medzi domácimi občanmi a občanmi iných štátov EÚ.
    Británia však ide nad rámec, keďže od občanov EÚ okrem obvyklého pobytu požaduje aj preukázanie páva a pobyt (right to reside). Toto kritériu môžu preukázať automaticky občania UK, všetci ostatní musia splniť ďalšie podmienky.

    Jeden reálny príklad za všetky: Občianka z iného členského štátu prišla do Británie a pracovala tam od apríla 2007 do apríla 2009, kedy bola prepustená pre nadbytočnosť. Počas svojho zamestnania v UK si riadne platila odvody, vrátane príspevkov pre prípad nezamestnanosti. Jej žiadosť o sociálne dávky bola zamietnutá s odôvodnením, že nemala právo na pobyt (right to reside) v UK, hoci splnila všetky podmienky na “obvyklý pobyt” (habitual residence) tak ako to vyžadujú európske pravidlá. Rozlišovanie medzi Britmi a občanmi EÚ je podľa názoru EK diskriminujúce. Necháme sa prekvapiť, ako v tejto veci rozhodne Súdny dvor EÚ.

    • Asistent Richarda Sulíka says

     To je predsa to, o čom píšu tieto články. Veľká Británia podľa Európskej únie nemá mať právo rozlišovať medzi svojimi občanmi a imigrantmi, ale musí pri vyplácaní sociálnych dávok k obom pristupovať rovnako. To uľahčuje sociálnu turistiku a umožňuje zneužívanie sociálnych systémov. Tá pani z Vášho príkladu je lepším prípadom, no stále to nie je ospravedlnenie kritiky konania VB.

 2. Lars Schotte says

  Eh, zase polopravdy a klamstva. Ja viem, ze s tymto vysli v AfD, ale od nich to berem, jednym uchem donutra a druhym ven. Uz pred viac ako rokom skoro sa o tomto rozbehla diskusia o socialnej migracii, a kto si myslis, ze uploadoval vsetky tie relacie na YouTube a koho account bol koli tomu blocknuty? Moj!
  EU chcela videt konkretne cisla, ked sa tie staty tak strasne stazovali, ze jeeejda, kopec ludi sem dojde. Nedosol skoro nikdo. Tak EU ich s tym poslala do prdele. Hawk!