Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Migranti EÚ sa možno stanú predmetom multilaterálnej dohody
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Migranti EÚ – Členské štáty môžu obísť Európsku úniu

Migranti EÚ sú čoraz väčším problémom. Mnohí z nich totiž cestujú do bohatších krajín Európskej únie výlučne za štedrejšími sociálnymi dávkami. Slobodný pohyb osôb, vďaka ktorému Európska únia vznikla, tak nakoniec …

Nepohodlní migranti EÚ

… môže byť jej záhubou. Nejde pri tom o žiadnu náhodu, ani o nič, čomu by sa Európska únia nemohla vyhnúť. Migranti EÚ sú problémom výlučne kvôli tvrdohlavosti Bruselu. Ten tvrdí, že odoprenie práva na sociálne dávky by bolo diskrimináciou. Tvrdohlavá Európska únia navyše nezmenila názor ani po mnohonásobnej kritike viacerých krajín. Nespokojné krajiny tak zrejme začnú konať samy.

Keď Európska únia nekoná

O možnosti obídenia Európskej únie hovoril vo štvrtok nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich. Podľa neho trpiace krajiny potrebujú spoločné riešenie, ktoré ochráni slobodu pohybu osôb, ale zároveň zabráni jej zneužívaniu. Friedrich ako možné riešenie spomínal možnosť multilaterálnej dohody medzi jednotlivými krajinami. Podobné myšlienky už teraz podporuje Holandsko a Veľká Británia.

Nepohodlní migranti EÚ

Sloboda pohybu osôb je veľmi prospešná a je jednou z najlepších vecí, aké Európska únia priniesla. Zredukovala potupné colné kontroly a umožnila jednoduché cestovanie za prácou a štúdiom.

No to by nebola Európska únia, aby k väčšej slobode nepribalila aj poriadny kus sociálneho inžinierstva. Podľa nej majú migranti EÚ rovnaké právo na sociálne dávky, ako aj domorodí obyvatelia.

Niet divu, že sú migranti v bohatších krajinách čoraz menej populárni. Spravodlivý hnev na sociálnych turistov však začína zasahovať aj legitímnych prisťahovalcov. Kvôli hlúpym nápadom Európskej únie tak môžu nakoniec trpieť aj poctiví migranti EÚ.

Zdroj:
1. http://www.openeurope.org.uk/Article?id=153452.
2. http://www.express.co.uk/news/uk/446760/New-report-estimates-at-least-385-000-Romanians-and-Bulgarians-will-flock-to-UK3.
3. http://www.spiegel.de/politik/ausland/innenminister-friedrich-will-eu-kommission-ignorieren-a-937374.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Lars Schotte says

  Tu si mosíme položiť otázku, že prečo to Sulíka tak sere, že by slovenskí cigáni mohli cestovať do krajín, kde by mohli dostať viac sociálnych dávok, veď môže byť rád, že odídu zo Slovenska, nie?
  Prd!
  Keď bude mať cigán alternatívu, že môže odísť za vyšším životným štandardom do zahraničia, tak nebude robiť za minimálnu mzdu 350 EUR alebo podobne. A vo tom to je, čo im vadí. Lebo oni dobre vedia, že potrebujú na Slovensku určitú vrstvu ľudí, ktorá im bude robiť “zadarmo” a oni môžu zhrabnúť zisky.
  A ak si niekdo myslí, že ide o cigánov, tak sa tiež mýli. Tu ide o to, aby bolo dostatok cigánov ako alternatíva k bielym robotníkom, ako vyhrážka, že keď nebude biely robiť za minimálnu mzdu, alebo ešte menej, tak podnikateľ môže zamesnať aj cigána, kerý to robiť bude.
  A takto sa dá udržať celý národ na úrovni 350 EUR. A títo ešte potom budú nadávať na cigánov, lebo s nimi konkurujú. Rozdeľuj a panuj, stará stratégia.