Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Migranti EÚ – Británia už v januári obmedzí dávky migrantom

Migranti EÚ, ktorí prídu po 1. januári 2014 do Veľkej Británie, už nemusia dostať sociálne dávky. Snaží sa to zariadiť britský premiér David Cameron. O tom, že by „sociálni turisti“ mali znášať podobné obmedzenia, hovoril …

Migranti EÚ a Británia

… Cameron už v minulosti. Prekvapením však je, že obmedzenie príde tak rýchlo. Nejde o náhodu. 1. januára 2014 sa odstránia prekážky vstupu do Británie pre Rumunov a Bulharov. A ak by Cameron nezasiahol, mnohí nepoctiví Bulhari a Rumuni by prišli do Británie výlučne s cieľom poberať štedrejšie sociálne dávky.

Nechcení migranti EÚ

Sloboda pohybu osôb je jednou zo základných slobôd Európskej únie a je to výborná vec. Žiaľ, nie každý imigrant však prichádza do novej krajiny s cieľom nájsť si prácu alebo študovať. Mnohí idú do zahraničia s cieľom poberať štedrejšie dávky. Niet divu, že títo migranti EÚ sa veľkej obľube obyvateľov bohatých krajín netešia.

Ako Európska únia vyrába problémy

Na riešenie tohto problému by však stačilo trocha zdravého rozumu. Pri slobodnom pohybe osôb v rámci Európskej únie by sa jasne určilo, že migranti EÚ štandardne nemajú právo na sociálne dávky. Európska únia však toto nechce pripustiť. Podľa nej by išlo o nerovnaké zaobchádzanie s občanmi EÚ, teda o diskrimináciu. Takýto prístup je však absurdný.

Brusel akoby hovoril, že migranti EÚ majú na štedrejšie sociálne dávky právo. A nanešťastie pri Európskej únii nejde len o rétoriku alebo o hru so slovami.

Za obmedzovanie prístupu k sociálnym dávkam pre imigrantov Európska únia obvinila Veľkú Britániu aj na súde. Nech už tento konflikt dopadne ako chce, jeho existencia je výlučne dôsledkom tvrdohlavosti Európskej únie. A na túto tvrdohlavosť môžu ťažko doplatiť aj poctiví migranti EÚ.

Zdroj:
1. http://www.thetimes.co.uk/tto/news/politics/article3952095.ece
2. http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/immigration/10524285/We-will-block-benefits-to-new-EU-migrants-says-Cameron.html
3. http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-25421086

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.