Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Šéf ECB – Mario Draghi | Draghiho nebezpečné nápady

Od novembra 2011 si šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi zrejme ešte nestihol prečítať článok 2 štatútu ECB, v ktorom sa píše, že v podstate jediný cieľ ECB je stabilita meny.

Mario Draghi a jeho rozhodnutia

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.Draghiho doterajšie rozhodnutia sú totiž v príkrom rozpore s týmto cieľom. Najskôr pokračoval v znižovaní nárokov na zábezpeky úverov, potom masívne vykupoval najmä talianske dlhopisy, znížil nielen centrálnu úrokovú sadzbu, ale aj povinné minimálne rezervy a na jar tohto roku doslova zaplavil eurozónu peniazmi, keď komerčným bankám poskytol na tri roky viac ako 1.000.000.000.000 eur za len 1 percentný úrok.

V rozpore s hlavným cieľom ECB je aj Draghiho najnovší nápad vykupovať štátne dlhopisy, keď ich úrok presiahne určitú vopred stanovenú hranicu.

Draghi umožnil ECB robiť neobmedzené dlhy

Inými slovami, investori nedostanú ten úrok, ktorý považujú za primeraný, a teda nebudú kupovať dlhopisy. Naopak, všetky dlhopisy vykúpi ECB. Pre krajiny eurozóny to znamená možnosť robiť neobmedzene dlhy za vopred stanovenú maximálnu cenu a pre ECB to znamená stratu kontroly nad množstvom peňazí v obehu.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.