Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Lotyšsko propaguje euro za peniaze vlastných obyvateľov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Lotyšsko propaguje euro za peniaze vlastných obyvateľov

Lotyšsko plánuje budúci rok prijať euro napriek tomu, že väčšina jeho obyvateľov bola proti. Čo teda spraví Lotyšsko, aby jeho obyvatelia euro začali mať radi? Spustí za ich vlastné peniaze nákladnú propagačnú kampaň.

Lotyšsko propaguje euro

Oficiálne ide samozrejme o „vzdelávací“ program. Kto by však čakal, že Lotyšsko prinesie vyvážené informácie, a teda aj názory odporcov, je na omyle. O tom, ako bude tento „vzdelávací program“ vyzerať, rozhodne práve tá menšina, ktorá euro obhajuje.

Lotyšsko bude musieť milovať euro

Lotyši logicky za túto kampaň nezaplatili dobrovoľne. Ako by však vyzerala žiadosť politikov o výdavky na jej uskutočnenie? Politici by povedali obyvateľom niečo ako: „Pozrite, vieme, že euro odmietate, no ste jednoducho príliš hlúpi na to, aby ste chápali, že Lotyšsko euro nutne potrebuje. Dajte nám teda vaše peniaze a my vás za ne presvedčíme o tom, aké je euro úžasné“.

Takýto prístup je samozrejme odporný. Lotyšsko spustilo kampaň, ktorá ide snáď proti všetkým ideálom demokracie. Ak by Európska únia zastávala hodnoty slobody, zodpovednosti a pravdy, ku ktorým sa často hlási, Lotyšsko by za takýto prístup musela potrestať. Problém je však v tom, že podobné propagačné kampane za peniaze presviedčaných ľudí vytvára aj EÚ. Podstatná otázka teda nie je, prečo Lotyšsko spustilo kampaň, v ktorej propaguje euro. Podstatná otázka je, prečo vôbec Lotyšsko prijme euro, keď je väčšina jeho obyvateľov proti.

Zdroj:
1. http://www.baltic-course.com/eng/markets_and_companies/?doc=78581

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.