Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Lotyšsko prijalo euro, Lotyši sú pobúrení - Európska Únia
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Lotyšsko nedemokraticky prijalo euro

Lotyšsko 1. januára prijalo ako 18. krajina Európskej únie euro. Aj keď sa lotyšskí a európski politici predbiehajú v oslavných vyhláseniach, samotní Lotyši veľmi nadšení nie sú. Euro v Lotyšsku podporuje len malá časť ľudí, zatiaľ čo …

Lotyšsko prijalo euro

… väčšina ho odmieta. Prijatie eura v Lotyšsku teda bolo jednoznačne nedemokratické. Proces prijímania eura v Lotyšsku navyše sprevádzali viaceré kroky, ktoré demokratickosti rozhodne nepridali.

Lotyšsko prijíma euro

Podľa nedávnej ankety zavedenie jednotnej meny podporuje len jeden z piatich Lotyšov, zatiaľ čo 58% ľudí ho odmieta.

Podľa lotyšského ministra financií Andrisa Vilksa je to pre Lotyšsko v porovnaní s ostatnými krajinami, ktoré prijali euro, obrovská výzva. Vilks navyše ešte pred koncom roka prezradil zaujímavý recept na to, ako získať srdcia verejnosti: „Aby sme získali viac ako 50% podpory, potrebujeme zavedenie eura.“

Vilks tak preberá niečo, čo by sme mohli nazvať „európska rétorika“. Bývalý šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker totiž kedysi vyhlásil čosi podobné: „Niečo schválime, predstavíme to a počkáme nejakú dobu, čo sa stane. Keď nie je žiaden veľký krik, žiadne povstanie, lebo väčšina ani len nepochopila, čo sme schválili, tak pokračujeme ďalej.“

Demokracia ide bokom

Napriek existujúcej verejnej mienke Lotyšsko o prijatí eura referendum nevyhlásilo. Nebolo to však preto, že to nikomu nenapadlo, práve naopak. Vilks ešte dávnejšie vyhlásil, že vláda neusporiada referendum preto, lebo by mohlo viesť k „rozličným druhom provokácií“. Občania by napríklad mohli provokovať tým, že by sa rozhodli inak, ako by sa to politikom páčilo.

Lotyšsko však nie je jedinou krajinou, ktorá euro prijala nedemokraticky. V skutočnosti sa o prijatí spoločnej meny v žiadnej z dnešných krajín eurozóny referendum neuskutočnilo.

Referendum o prijatí eura sa v minulosti konalo len v Dánsku a Švédsku a v oboch krajinách bolo euro zamietnuté. Pri viacerých krajinách eurozóny navyše prieskumy verejnej mienky v minulosti naznačovali, že si ich obyvatelia prijatie eura neželajú.

Propagačná kampaň pre Lotyšsko

Keďže Lotyši euro odmietali, vláda minulý rok spustila mohutnú propagačnú kampaň za jeho podporu. Oficiálne samozrejme išlo o „vzdelávací program“, no vyváženosť informácií by sa tam hľadala ťažko. Kampaň bola zameraná jednostranne, pričom odzrkadľovala názory menšiny, ktorá euro zastávala. Bez ohľadu na to, či je euro pre Lotyšsko prospešné alebo nie, toto jednoducho nie je demokratický a správny spôsob jeho zavedenia.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/199b0a8c-69c0-11e3-aba3-00144feabdc0.htmlsiteedition=intl#axzz2pEVQVSfl
2. http://www.theguardian.com/business/2013/dec/31/latvia-joins-euro-single-currency

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Jiří Jílek says

  co měla podle vás vláda propagovat? Rubl? 🙂 Lotyšsko mělo nový lat nějakých 10 let fixovaný na euro…de facto se celou tu dobu odehrávalo v eurech. A úspěšně, ne až tak, jako v Estonsku, kde už euro mají a mají dluh nějakých 10% hdp (Lotyšsko a Litva – poslední bez eura- po 40-ti %), nicméně v žádném případě je to nenutilo zvyšovat deficity a la Řecko…co se týká záchranných fondů, vy nacionalisti toto zdůrazňujete, přičemž zamlžujete relace. Tento “pojistný fond” vlastní měny může posloužit jednou i vám, Slovákům. Ačkoliv do něj přispíváte 3x méně než Řecko. Na fondu se podílíte sotva jediným procentem, Řecko něco přes dvě procenta (nechce se mi lovit ty desetinky). Tolik k těm vašim přeceňovaným nevýhodám….blbečky ohromíte sumičkami, které jsou mimo obzor jejich vnímání, docela hravě. Vy nejste korektní čestný člověk.

  • Asistent Richarda Sulíka says

   vláda by ideálne nemala propagovať nič, keďže každá propagácia znevýhodnuje určité skupiny danovníkov, pričom aj tieto skupiny musia za to platiť.

   Richard Sulík tiež nie je nacionalistom. Alebo každý, ktorému sa nepáčia niektoré veci, ktoré robí Európska únia, je nacionalistom, aj ked má samotnú EÚ rád?

   A tento “poistný fond” je nelegálny (porušuje no-bail out klauzulu Lisabonskej zmluvy), nedemokratický a navyše vedie k morálnemu hazardu. takže áno, problémy “vyrieši”, ale len na úkor ich zväčšenia v budúcnosti.

   A pokial Grécko berie daleko viac ako prispieva, tak v žiadnom prípade nie je možné povedať, že sa podiela väčším príspevkom. Slovensko je voči záchranným fondom v čistej strate, Grécko v obrovskom zisku. Príspevok Grécka je len účtovný trik.

 2. jano english says

  vyzera to tak, ze eu sa moze aj rozpadnut, mam dojem, ze lotysi zacinaju mat po krk eu ako taku a nielen oni.

  • Jiří Jílek says

   Lotyši jsou už zvyklí na svůj lat, symbol osvobození od Ruska. Nicméně to, že už de facto dostávají mzdy v eurech nějakých 10 let, vám pan Sulík nenapíše 🙂

   • Práve vďaka tomu, že bol Lat pevne naviazaný na Euro, nedáva výmena meny zmysel. Kurzové riziko pri obchodovaní s EÚ sa nemení. Ich národná banka stráca posledné zvyšky suverenity. Všetky informačné a pokladničné systémy bolo potrebné prerobiť na Euro. Rovnako automaty. Zmenili sa cenovky v obchodoch. Zmenili sa bankovky a mince. Ľudia si musia všetko prepočítavať, kým si zvyknú, navyše škaredým kurzom 0.702804. Zo susedov majú Euro iba Estónci(takže ani pri cestovaní k susedom si veľmi nepomohli). A navyše celý ten cirkus si aj sami zaplatia zo svojich daní.