Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Litva budúci rok príjme euro
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Litva zrejme budúci rok prijme euro

Litva sa od 1. januára 2015 zrejme stane 19. krajinou EÚ, ktorá prijme euro. Európska komisia nedávno potvrdila, že Litva úspešne splnila všetky potrebné kritériá a nič jej tak nebráni v prijatí spoločnej európskej meny. Definitívne …

Litva - euro

… má tento stav potvrdiť Európska rada budúci mesiac, no očakáva sa, že pôjde len o formalitu. Litva pôvodne plánovala prijať euro o niečo skôr, no kvôli ekonomickej kríze sa jej potrebné kritériá podarilo splniť až teraz.

Pobaltské eurokrajiny

Ak Litva skutočne prijme euro budúci rok, touto menou sa bude platiť už vo všetkých pobaltských krajinách. Zavádzanie eura v týchto štátoch pritom začalo až v roku 2011, keď euro prijalo Estónsko a pokračovalo prijatím spoločnej meny v Lotyšsku začiatkom tohto roka.

Litva si idealizuje euro

Litovčania netaja nadšenie z rozhodnutia Európskej komisie. Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite hneď na svojej návšteve v Poľsku vyhlásila:

“Budeme v klube najsilnejších, budeme sa môcť sami zúčastňovať rozhodovania – v súčasnosti sme na opačnej strane dverí.”

Byť na opačnej strane dverí však nemusí byť len nevýhodné. Litva a iné krajiny, ktoré nemajú euro, totiž nemusia povinne prispievať na pôžičky nezodpovedným krajinám cez eurovaly a iné mechanizmy.

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-27697611

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.