Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Koľko stoja ekonomiku regulácie EÚ

Regulácie EÚ sú obrovskou záťažou pre firmy, aj pre obyčajných ľudí. Ľudia sú kvôli nim viac a viac chudobnejší, regulácie EÚ bránia vzniku pracovných miest a firmy svoje fabriky premiestňujú mimo EÚ. Zistiť, ako veľmi vlastne …

Ekonomika a regulácie EÚ

… regulácie EÚ ekonomike škodia, je prakticky nemožné. O odhad sa však pokúsil think tank Open Europe. Podľa neho len 100 najnákladnejších regulácií EÚ stojí britskú ekonomiku 27,4 miliardy libier ročne.

Príliš drahé regulácie EÚ

Ak by sme tento dopad prepočítali na veľkosť slovenskej ekonomiky, vyšlo by nám zhruba 1,79 miliardy eur ročne. To je takmer toľko, koľko sa minulý rok vybralo na kompletne celej dani z príjmu fyzických osôb (1,87 mld. eur). V skutočnosti to však môže byť ešte oveľa horšie.

Regulácie EÚ totiž najviac ubližujú chudobnejším krajinám.

Na úrovni EÚ sa harmonizujú prísnejšie pravidlá, ktoré aj bez EÚ dodržiavali tie bohatšie krajiny. Inak povedané, je to tak, ako keby EÚ harmonizovala výšku minimálnej mzdy na úrovni 1000 eur mesačne. Luxembursko alebo Holandsko by s tým veľký problém nemalo, no pre Slovensko by to bola katastrofa.

Regulácie – neúnosné bremeno pre podniky

Navyše nesmieme zabúdať, že v prípade vykonanej štúdie zďaleka nejde o všetky regulácie EÚ. Skutočná suma bude teda pravdepodobne výrazne vyššia. Nečudo, že je ekonomika už roky v kríze a podniky majú problém s prežitím a vytváraním pracovných miest.

Regulácie EÚ dusia každú produktívnu aktivitu.

Zdroj:
1. http://www.openeurope.org.uk/Article/Page/en/LIVE?id=14167&page=PressReleases

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.