Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Kohézna politika । Málo pomoci za veľa peňazí
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Kohézna politika | Európska únia sa chváli, ako veľa prerozdeľuje

Kohézna politika je jednou z najväčších politík Európskej únie vôbec. Európsky parlament nedávno vydal tlačovú správu o tom, ako táto politika pomáha chudobným regiónom dobehnúť tie bohatšie a ako zvyšuje zamestnanosť a …

Kohézna politika a míňanie

… hospodársky rast. No europarlament sa neobťažuje nejakými dôkazmi alebo akýmkoľvek iným odôvodnením. Dôkazom toho, že kohézna politika pomáha, má byť len samotný fakt, že Európska únia na ňu míňa veľké množstvo peňazí.

Argumenty chýbajú

V celej spomínanej tlačovej správe skutočne nie je ani jediný argument, prečo by kohézna politika mala pomáhať.

Europarlament v nej len píše o tom, že v rokoch 2007 – 2013 kohézna politika predstavovala zhruba 50 miliárd eur ročne a v rokoch 2014 – 2020 to bude ďalších spolu 350 miliárd eur.

Europarlament navyše dáva kohéznu politiku do širšieho kontextu, keď zdôrazňuje, že v roku 2013 predstavovala až „20 % verejných investícií v EÚ.“

No napriek tomu, že tlačová správa má názov „Kohézna politika: pomáhanie chudobným regiónom naštartovať zamestnanosť a rast,“ vysvetlenie tohto tvrdenia by sme tam našli len ťažko. Ak sa však chceme na efektívnosť prerozdeľovania Európskej únie pozrieť bližšie, nemusíme chodiť ďaleko.

To ako funguje totiž dobre popísal Európsky dvor audítorov.

EÚ sa podľa neho pri kohéznej politike sústreďuje v prvom rade na minutie samotných finančných prostriedkov, v druhom rade na dodržiavanie pravidiel a až potom a aj to len s odstupom na dosiahnuté výsledky.

Kohézna politika – míňanie pre míňanie

Európska únia teda pri kohéznej politike míňa len pre samotné míňanie. A, paradoxne, presne rovnaký prístup je vidno aj v spomínanej tlačovej správe.

Európska únia sa totiž chváli len a len tým, koľko prerozdeľuje a už sa ani neunúva s vymýšľaním dôvodov, prečo konkrétne by kohézna politika mala pomáhať.

Veľký objem peňazí na míňanie tak hovorí len o tom, že EÚ bola schopná si tie peniaze vyrokovať. Ak by teda europarlament chcel, aby táto tlačová správa bola informatívnejšia a čestnejšia, mal by ju skôr nazvať:

„Kohézna politika: pozrite, koľko prerozdeľujeme.“

Zdroj:
1. http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20150505STO50325/html/Cohesion-policy-helping-poorer-regions-to-kickstart-employment-and-growth

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.