Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Klimatické zmeny a diskriminácia žien podľa EÚ súvisia
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Klimatické zmeny a diskriminácia žien podľa EÚ súvisia

Klimatické zmeny vplývajú aj na oblasť, ktorá by napadla len málokomu – diskriminácia žien. Aspoň si to myslí Európska únia. EÚ dokonca tvrdí, že je to aj naopak. Nielenže klimatické zmeny zvyšujú diskrimináciu žien, diskriminácia …

Klimatické zmeny a diskriminácia žien podľa EÚ

… žien navyše negatívne vplýva aj na klimatické zmeny. Znova tak ide o absurditu z kategórie „To nevymyslíš, to je Brusel“. Toto sa navyše neprisnilo žiadnemu úradníkovi a nie je to ani výsledok veštenia z gule. Vyšlo to v bruselskej štúdii, samozrejme platenej z vreciek daňovníkov.

Jak pejsek a kočička pekli dort

Niet divu, že Európskej únii sa podarilo spojiť klimatické zmeny a diskrimináciu žien. Koniec koncov, ide o dve veľké politiky EÚ. Ideálne by bolo, keby sa nejako do toho EÚ podarilo vtlačiť aj jej centrálne plánovanú poľnohospodársku politiku (CAP) a platby do eurovalu. EÚ by tak spojila svoju agendu do jedného balíka. No nechajme snívanie bokom a poďme sa pozrieť na to, ako vlastne EÚ dokázala spojiť takéto zdanlivo absolútne nesúvisiace témy dohromady.

Klimatické zmeny a diskriminácia žien

Podľa EÚ sa ženy správajú k životnému prostrediu šetrnejšie. Jedia menej mäsa, šoférujú menšie autá a častejšie používajú verejnú dopravu. Podľa EÚ teda riešeniu klimatických zmien bráni aj diskriminácia žien, keďže, ako tvrdí: „Bez skutočnej rodovej rovnosti nebude existovať ani klimatická spravodlivosť“.

Na druhej strane, z nejakého dôvodu majú klimatické zmeny najviac dopadať práve na ženy. Aby sme opäť citovali EÚ: „Ženy sú v každom zmysle v prvej línii klimatických zmien“. Nuž, hľadať jednotlivé dôvody je teda zbytočné. Keď v každom zmysle, tak v každom zmysle. Ženy podľa EÚ zrejme horšie znášajú aj žiarenie Slnka. A tento stav bude zažehnaný až vtedy, keď bude zažehnaná aj diskriminácia žien.

Diskriminácia žien – EÚ bije na poplach

Európsky parlament vyzýva Komisiu a Radu, aby rodový aspekt začlenili do každej z politík v oblasti klímy. Pri tvorbe politík sa navyše musia vykonávať systematické analýzy podľa pohlavia. Bude teda zaujímavé sledovať, v čom sa napríklad líši dopad zvýšenia dotácií pre solárne panely pre mužov a v čom pre ženy. Ak z týchto analýz vyplynú nejaké rozdiely, budú zrejme vykonané podobne, ako spomínaná štúdia, v ktorej EÚ vyjadrila svoje zhrozenie zo spojenia klimatických zmien a diskriminácie žien. Tá bola plná čísiel vytrhnutých z kontextu a zavádzania. Inak to samozrejme ani nemôže byť. Povedať, že diskriminácia žien zosilňuje klimatické zmeny alebo naopak, je absurdné.

Zdroj
1. http://eige.europa.eu/content/news-article/gender-equality-and-climate-change
-we-need-equal-participation-nothing-less
2. http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A7-2012
-0049+0+DOC+XML+V0//SK

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.