Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Klame predseda Európskej komisie vo svojom prejave?

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker bol nedávno vo svojom prejave v Rade Európy v Štrasburgu až neuveriteľne kritický voči Európskej únii. Podľa bývalého luxemburského premiéra Európania stratili vieru v Európsku …

Predseda Európskej komisie a EÚ

… úniu a za zodpovednú z tejto situácie označil práve Európsku komisiu. Sám predseda Európskej komisie, pritom často prichádzal s návrhmi, ktoré k popularite EÚ určite neprispeli. Je preto záhadou, čo predsedu Európskej komisie k takému srdcervúcemu prejavu prinútilo.

Predseda Európskej komisie – Príliš zasahujeme do života ľudí

Predseda Európskej komisie Juncker vo svojom prejave povedal, že Komisia v minulosti príliš veľa regulovala a príliš zasahovala do života ľudí. Jedným z dôvodov, prečo sa Európania otáčajú Európskej únii chrbtom, podľa Junkera je, že:

„(…) zasahujeme (Komisia) do mnohých sfér súkromného života ľudí a do mnohých oblastí, v ktorých by mali konať radšej členské štáty.“

Predseda Európskej komisie zároveň pripustil, že Komisia v podobných krokoch pochybila. Zároveň tiež dodal, že Európska únia už viac nie je rešpektovaná medzi ľuďmi a varoval pred zánikom tohto európskeho ideálu.

A hoci si predseda Európskej komisie uvedomuje ťažké časy sprevádzané terorizmom alebo migračnou krízou, ktorým Európa čelí, odmieta obvinenia, že podpisom dohody s Tureckom sa Európska únia vzdala svojich hodnôt.

Junker takisto zdôraznil, že dohoda medzi EÚ a Tureckom nebude zárukou ústupkov zo strany EÚ pri liberalizácii víz s Tureckom.

Klamstvo alebo sebareflexia?

Prejavu predsedu Európskej komisie Junckera predchádzalo referendum v Holandsku, ktoré odmietlo asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou. Holanďania teraz požadujú nové referendum, tentokrát o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA (TTIP).

Azda najočakávanejšie referendum, ktoré sa môže stať precedensom pre ostatné členské štáty EÚ, sa uskutoční už 23. júna vo Veľkej Británii. Briti v ňom rozhodnú, či ich krajina naďalej v Európskej únii zotrvá alebo nie.

Lenže všetky menované referendá sú o vzťahu k Európskej únii ako takej.

Za tieto euroskeptické nálady však nezodpovedá nikto iný ako Brusel na čele so svojimi elitami. Kritický prejav predsedu Európskej komisie Junckera je preto možné len vítať. A to napriek tomu, že sám Juncker je sám vo svojich vyjadreniach často odtrhnutý od reality.

Ešte len nedávno totiž predseda Európskej komisie tvrdil, že problémom krízy eurozóny bola nedostatočná koncentrácia moci v Bruseli. Ešte citovanejší sa však stal iný Junckerov výrok:

„Keď sa situácia stáva vážnou, musíte klamať.“

V súčasnosti je situácia v Európskej únii dosť vážna. Možno preto len dúfať, že predseda Európskej komisie sa tentokrát neriadi svojim výrokom, ale že jeho kritický prejav vznikol na margo skutočnej a nevyhnutnej sebareflexie.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/section/science-policymaking/news/juncker-admits-europeans-have-lost-faith-in-the-eu/
2. http://europskaunia.oldweb-sulik.sk/predseda-europskej-komisie-vizie-eu/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.