Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Grécko | Juncker konečne súhlasí s výstupom Grécka | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Jean-Claude Juncker konečne súhlasí s výstupom Grécka

Jean-Claude Juncker je luxemburský premiér a šéf eurogrupy a patrí k najvplyvnejším politikom v Bruseli.

Jean-Claude Juncker súhlasí s výstupom Grécka.Dva roky sme od Junckera počúvali, ako Grécko nesmie vystúpiť z eurozóny, lebo by to znamenal jej okamžitý koniec. No a včera, len tak medzi rečou, povie pán Juncker, že výstup Grécka z menovej únie je podľa neho „ovládateľný“, hotovo. Ešte pán Juncker povedal, že jemu „nie je jedno, čo sa stane s baníkmi v Grécku…“.

Jean-Claude Juncker a luxemburské banky

Nuž, mám obavu, že pánovi Junckerovi sú nejakí grécki baníci ukradnutí a jeho srdcu blízke sú banky, najmä tie luxemburské. Potom, čo európski daňovníci usilovne zachraňovali akože Grécko, no v skutočnosti zachránili väčšinu vkladov zahraničných bánk, môžu ísť Gréci kade ľahšie. Inak to zrejme nevidí ani šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá (určite čírou náhodou) tiež včera vyhlásila, že keď sa krajiny eurozóny nezrieknu pohľadávok voči Grécku, prestane MMF financovať záchranu Grécka.

To je samozrejme čisté vydieranie, no posolstvo je jasné: Vklady zahraničných bánk sú nahradené peniazmi európskych daňovníkov a teda Grécko môže ísť do krachu. Konečne.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.