Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Island nevstúpi do EÚ - Takto funguje demokracia | Správy z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Island stiahol žiadosť o vstup do EÚ – Takto funguje demokracia

Island stiahol svoju žiadosť o vstup do EÚ. Oznámil to islandský minister zahraničných vecí Gunnar Bragi Sveinsson. Island pôvodne o vstup do Európskej únie požiadal 16. júla 2009. Išlo však skôr o rozhodnutie politické, keďže …

Island nevstúpi do EÚ

… obyvatelia Islandu sú dlhodobo proti členstvu v EÚ. Island však je, rovnako ako Nórsko a Lichtenštajnsko, súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). To znamená, že s EÚ má zabezpečený voľný obchod, avšak bez množstva regulácií EÚ.

Island mimo EÚ

Ako člen EHP Island prijíma len regulácie týkajúce sa spoločného trhu. Krajina nie je ani súčasťou centrálne plánovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP). No ešte dôležitejšia ako CAP je pre Island CFP – Spoločná rybárska politika. Keďže ekonomika Islandu je výrazne závislá na rybolove, vstup do CFP by krajinu poškodil. Island už v minulosti kritizoval rybársku politiku Európskej únie, dokonca jej ponúkal i pomoc.

Stiahnutie žiadosti Islandu o členstvo v EÚ bolo pre úniu studenou sprchou. Eurokomisár Štefan Fule vyhlásil, že je to veľká rana i pre neho osobne. Islandský minister zahraničných vecí však rozhodnutie krajiny okomentoval slovami: „Takto funguje demokracia“. Island teda svoju žiadosť o vstup do EÚ stiahol s veľkým štýlom.

Zdroj:
1. http://www.icenews.is/2013/06/24/iceland-opts-out-of-joining-eu/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.