Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Imigranti v EÚ sú podľa Bruselu znevýhodnení | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Imigranti v EÚ majú dostať v cudzích krajinách pomoc

Imigranti v EÚ – Imigranti sú v EÚ veľmi kontroverznou témou. V stredu zaslali Británia, Nemecko, Holandsko a Rakúsko Európskej komisii list, v ktorom vyjadrujú znepokojenie nad imigrantmi. Podľa nich …

Imigranti v EÚ

… imigranti v EÚ vystavujú na rozpočty krajín veľkú záťaž, keďže využívajú tamojšie školy, zdravotnú starostlivosť a sociálne systémy. No už v piatok prišla Európska komisia s návrhom, ktorý na tieto znepokojené krajiny musel pôsobiť ako červené súkno na býka.

Imigranti v EÚ sú podľa Bruselu znevýhodnení

Sloboda pohybu osôb, jeden zo základných pilierov EÚ, je výborná vec. Nahrádza ponižujúce byrokratické kontroly a ľudia sa môžu sťahovať už aj bez pečiatky úradníka. Imigranti v EÚ sú tiež pre krajiny ekonomicky prospešní. Vykonávajú najmä práce, o ktoré domáci obyvatelia nemajú záujem, vďaka čomu umožňujú vytváranie lacnejších služieb a tovarov. Imigranti tiež musia niečo jesť a spotrebovávať, a tak vytvárajú dopyt na ďalšie služby v daných krajinách. Európska únia však robí všetko pre to, aby bol voľný pohyb znova spojený s byrokraciou a aby sa stratili ekonomické výhody, ktoré z neho vyplývajú.

Voľný pohyb po byrokraticky

Európska komisia prišla s návrhom nariadenia, podľa ktorého sú jednotlivé krajiny povinné vytvoriť „národné kontaktné body poskytujúce informácie, asistenciu a rady“ imigrantom v EÚ. Tieto kontaktné body majú imigrantov informovať aj o ich právach, čo znamená tiež prístup k sociálnym dávkam. A skutočne, ako sa uvádza v nariadení – imigranti v EÚ, ktorí si myslia, že nedostávajú rovnaké „sociálne výhody“ ako obyvatelia danej krajiny, budú zodpovedajúcimi prostriedkami odškodnení.

Kvôli EÚ sa teda v každej krajine vytvorí nová skupina byrokratov, ktorá sa bude starať o organizáciu imigrantov. Náklady na financovanie týchto úradníkov samozrejme bude znášať každá dotknutá vláda. Druhým negatívom je, že sťahovanie sa za sociálnymi dávkami EÚ definuje ako ľudské právo. To opäť vytvorí veľkú záťaž na rozpočty krajín EÚ. Keď ich obyvatelia zaregistrujú, že platia na imigrantov množstvo peňazí, budú právom nahnevaní. A hnev napokon nenamieria na byrokratov v Bruseli, ale pocítia ho práve imigranti. Ak teda chce EÚ ohroziť samotné fungovanie slobodného pohybu a prísunu imigranti v EÚ, ide správnou cestou.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.