Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Imigranti । Grécky „export“ do Nemecka
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Imigranti | Grécko „exportovalo“ žiadateľov o azyl do Nemecka

Imigranti sú jednou z najčastejších tém týkajúcich sa Európskej únie. Zvyčajne však ide len o imigrantov v rámci samotnej EÚ, ktorí sú kritizovaní za sociálnu turistiku, prípadne (neprávom) za „kradnutie“ pracovných miest. No nemenej …

Imigranti a Grécko

… dôležitými sú imigranti, ktorí do Európskej únie prichádzajú z tretích krajín. Podobne ako sociálni turisti v rámci EÚ, aj imigranti pochádzajúci z Afriky či Ázie sú často záťažou pre rozpočty členských krajín. Grécko však našlo riešenie.

Exportovaní imigranti

Imigranti, ktorí vstúpia do Európskej únie s cieľom získať azyl, musia podľa aktuálnej legislatívy EÚ zostať v prvej krajine, cez ktorú sa do Európskej únie dostali. Ak sa imigranti rozhodnú vstúpiť do inej krajiny EÚ, táto krajina ich môže deportovať naspäť do vstupnej krajiny Európskej únie.

Grécko má však v tomto ohľade malú výnimku. Krajiny, ktoré sú najpopulárnejšími destináciami imigrantov ako Nemecko, Dánsko či Švédsko, od roku 2011 nemôžu posielať týchto imigrantov naspäť do Grécka.

Má to byť ústupok voči už tak poškodenej ekonomike Grécka.

Grécko však túto výhodu zneužilo. Stalo sa to minimálne raz počas minulej gréckej vlády, keď v Aténach protestovalo 840 sýrskych imigrantov za právo vycestovať do lukratívnejších krajín EÚ.

Grécka vláda najskôr imigrantov posielala, aby žiadali o azyl v Grécku. Po 24 dňoch protestov však za protestujúcimi prišiel zástupca gréckej vlády a ponúkol im „riešenie“.

Sýrski imigranti získali potvrdenie o trvalom pobyte v Grécku, vďaka ktorému si mohli kúpiť letenky do iných krajín EÚ.

V lietadle následne mohli svoje potvrdenie o trvalom pobyte roztrhať a po vystúpení v Nemecku či inej krajine EÚ, mohli požiadať o azyl tam.

Hnev nemeckých politikov

Správy o podvodoch s imigrantmi neprekvapivo pobúrili nemeckých politikov. Ako povedal nemecký poslanec za stranu CSU Stephan Mayer:

„Som veľmi ohromený. Nová grécka vláda musí odhaliť všetko rýchlo a úplne. Samozrejme, ak bývalá grécka vláda nekonala v súlade s právom EÚ, musí byť potrestaná a stíhaná Európskou komisiou.“

A tak zatiaľ čo Nemci do Grécka „exportujú“ pôžičky, Gréci im naspäť posielajú imigrantov z tretích krajín. Nejde navyše o žiadnu maličkosť.

Každý imigrant žiadajúci o azyl stojí krajiny EÚ podľa odhadov vyše 10 000 eur.

Zdroj:
1. http://www.theaustralian.com.au/news/world/anger-as-greece-sends-syrian-refugees-to-germany/story-fnb64oi6-1227237592244
2. http://www.thetimes.co.uk/tto/news/world/europe/article4363366.ece

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.