Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Imigranti Európskej únie sa k sociálnym dávkam nedostanú
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Imigranti Európskej únie sa v Británii ťažšie dostanú k sociálnym dávkam

Imigranti Európskej únie zneužívajú sociálne systémy bohatších krajín, akou je aj Veľká Británia. Veľká Británia sa voči tomu viac krát v minulosti postavila, no podľa EÚ majú imigranti Európskej únie na sociálne dávky právo. Ako je …

Imigranti Európskej únie v Británii

… to možné? Podľa Európskej únie majú imigranti právo na sociálne dávky v rámci slobody pohybu osôb. Slobodný pohyb osôb však mal pôvodne slúžiť na cestovanie za prácou a štúdiom a nie ako nástroj sociálnej turistiky. Frustrovaná Británia sa tak rozhodla konať napriek vôli Európskej únie. Imigranti Európskej únie v Británii sa po novom k sociálnym dávkam tak ľahko nedostanú.

Imigranti Európskej únie, Británia a EÚ

Britský premiér David Cameron predstavil súbor opatrení, ktorých cieľom je obmedziť sociálnu turistiku.

Ak budú chcieť imigranti v budúcnosti sociálne dávky, musia prejsť prísnejším testom obvyklého pobytu.

Ak aj imigranti Európskej únie sociálne dávky dostanú, môžu ich poberať iba po dobu 6 mesiacov, pokiaľ nebudú mať skutočné vyhliadky na získanie zamestnania. Cameron okrem toho priniesol ďalšie obmedzenia, ktorých cieľom je výlučne obmedziť zneužívanie britského sociálneho systému. Na odpoveď Európskej únie Británia dlho čakať nemusela.

Európska únia za sociálnu turistiku

Podľa eurokomisára pre sociálnu politiku Lászla Andora Británia riskuje, že bude vyzerať ako „zlá krajina“. Dôvodom je, že Británia o imigrantoch rozhodla unilaterálne, bez dohody s EÚ. Ak je tu však niekto zlý, je to práve Európska únia. Práve ona totiž môže za dnešný stav, keď imigranti Európskej únie chodia do cudziny s cieľom žiť na úkor bohatších daňovníkov.

Británia teda v skutočnosti spravila len prvý krok k tomu, aby imigranti Európskej únie neboli vo vyspelejších krajinách EÚ vnímaní ako záťaž pre ekonomiku.

Zdroj:
1. http://uk.reuters.com/article/2013/11/27/uk-britain-immigration-eu-idUKBRE9AQ0AW20131127
2. http://www.thetimes.co.uk/tto/news/politics/article3934126.ece
3. http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/immigration/10478297/David-Cameron-calls-for-proper
-transition-controls-on-Bulgarian-and-Romanian-migrants.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Vladimír Novotný says

    Pane Sulíku,jak vidíte,socan Fico najednou ,po vítězství Kotleby ,chce “řešit ” cikánskou otázku.Trochu pozdě,když na celý problém z vysoka kašlali 20 let,co říkáte? Pěkné farizejství,že?

    • “chcieť” a “riešiť” sú dve rôzne veci. Problém je, že u Fica je dosť priepastný rozdiel medzi rečami a skutkami.