Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Imigranti majú na svedomí ekonomické problémy Británie
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Imigranti – Európska únia ničí voľný pohyb osôb

Imigranti sú čoraz častejšie obviňovaní za ekonomické problémy krajín. Aktuálne sa do boja proti imigrantom zapojil aj bývalý britský minister vnútra Jack Straw. Podľa neho bola obrovská chyba, že mali imigranti z nových …

Imigranti - Európska únia

… krajín Európskej únie od roku 2004 voľný prístup do Británie. Imigranti sú však nenávidení najmä dôsledkom politiky Európskej únie. Podľa nej majú imigranti “právo” na čerpanie sociálnych dávok a ďalších výhod v iných krajinách EÚ. V dôsledku toho imigranti pre krajiny nie sú len prínosom, ale môžu byť aj záťažou. Postoj Európskej únie tak ohrozuje samotný voľný pohyb osôb, jeden zo základných pilierov EÚ.

Nechcení imigranti

Straw upozorňuje napríklad na to, že imigranti z krajín východnej Európy sa v Británii nevedia zaradiť do spoločnosti a pre krajinu sú veľmi nákladní. Bývalý minister vnútra pre BBC dokonca osobitne spomenul Rómov zo Slovenska. Straw tiež kritizoval fakt, že vtedajšia vláda kolosálne podcenila dopad, aký budú mať imigranti na ekonomiku.

Podľa odhadov malo totiž do Británie prísť “najviac 13 000 imigrantov ročne”. Za necelých 10 rokov však do Británie prišiel viac ako milión imigrantov.

Európska únia proti slobode

Keby bol voľný pohyb osôb v Európskej únii spravovaný s ohľadom na slobodu, imigranti by nepredstavovali žiaden problém. Pracujúci imigranti by vykonávali práce, o ktoré Briti nemajú záujem, čo by viedlo k vyššej efektivite ekonomiky a k nižším cenám. Európska únia však členské krajiny núti k tomu, aby aj imigranti bez záujmu pracovať mohli v cudzích krajinách žiť na úkor ostatných.

Imigranti v mnohých prípadoch krajinám škodia

Títo sociálni turisti do bohatších krajín cestujú výlučne s cieľom čerpať štedrejšie dávky a iné sociálne výhody. A to zásadne mení situáciu. Keby imigranti nemohli zneužívať štedrejšie sociálne systémy, každý jeden z nich by bol pre krajinu prínosom. Náreky nad prílevom cudzincov, ktorí “berú domácim pracovné miesta” by tak mohli byť jednoducho označené ako spiatočníctvo ľudí neznalých ekonómie. V súčasnosti to však nie je možné. Kvôli politike Európskej únie imigranti skutočne v mnohých prípadoch krajinám škodia.

Zdroj:
1. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2504398/A-spectacular-mistake-immigration
-Straw-finally-admits-Labour-messed-letting-million-East-Europeans.html
2. http://www.dailymail.co.uk/debate/article-2504857/DAILY-MAIL-COMMENT-Migration
-Labours-spectacular-mistake.html
3. http://www.thetimes.co.uk/tto/news/politics/article3920805.ece

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.