Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Imigranti EÚ budú v Británii získavať body
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Imigranti EÚ by vraj v Británii mohli byť prínosní vďaka byrokracii

Imigranti EÚ sú podľa mnohých veľkým problémom. Najnegatívnejšie, samozrejme, migrantov z iných krajín vnímajú euroskeptici. Pre nich je zvyčajne boj proti imigrantom Európskej únie jednou z hlavných tém, za ktorú …

Emigranti EÚ a euroskeptici

… pravidelne získavajú značnú podporu obyvateľstva. Čo na tom, že je to populizmus. Imigranti EÚ vraj zaťažujú sociálny systém, berú obyvateľom pracovné miesta a celkovo poškodzujú ekonomiku. Podobne to vidia aj britskí euroskeptici zo strany UKIP.

Imigranti EÚ a centrálne plánovanie

UKIP preto navrhuje, aby imigranti EÚ boli do Británie púšťaní len na základe „prideľovania bodov,“ ktoré by zabránilo, aby britský pracovný trh zaplavovala lacná pracovná sila zo zahraničia.

To znie, samozrejme, veľmi pekne. Británia by tak vraj neprijímala akýchkoľvek imigrantov EÚ, ale len tých, ktorých „potrebuje.“ Vďaka tomu by boli imigranti Európskej únie konečne prínosní.

No kto rozhodne o tom, kto potrebný je a kto nie je?

Nutne to budú len byrokrati, ktorí tento bodový systém vytvoria. Trh tak má opäť nahradiť centrálne plánovanie.

Byrokraciou proti byrokracii

Podľa Patricka O’Flynna sú migranti EÚ často veľkou záťažou pri využívaní „verejných služieb,“ prípadne vďaka výhodám, akou je príspevok na bývanie.

No to nie je chybou voľného trhu, ale nesprávne nastavenej byrokracie, ktorá za niektorých podmienok vedie k nežiaducim výsledkom.

Namiesto toho, aby vláda napravila, ideálne znížila túto byrokraciu, prípadne namiesto toho, aby imigrantov EÚ odstrihla od možností zneužívať sociálny systém a rôzne benefity, chce proti byrokracii bojovať ešte väčšou byrokraciou.

To všetko na úkor trhu, čím škodia nielen spomínaným migrantom, ale aj britskej ekonomike. Samozrejme, nová byrokracia by viedla k novým problémom, ktoré by si opäť „vyžadovali“ vládne zásahy a takto stále dokola.

Namiesto byrokracie a centrálneho plánovania by sa však mali britskí euroskeptici a rôzni populisti uberať radšej cestou posilňovania trhu.

V takom prípade by imigranti EÚ boli jednoznačne prínosní.

Zdroj:
1. http://www.express.co.uk/news/politics/565942/Ukip-migrant-cut-unskilled-migrants-boost-economy

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.