Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Imigranti zneužívajú sociálne dávky, EÚ to neprekáža
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Imigranti zneužívajúci štát podľa štúdie EÚ nie sú problém

Imigranti prichádzajúci z chudobnejších krajín do bohatších pomáhajú k zvyšovaniu prosperity. Chudobní imigranti v cudzine zarobia oveľa viac peňazí a obyvatelia bohatých krajín majú vďaka nim lacnejšie služby. Ide o klasickú …

Imigranti EÚ

… vec na trhu – dobrovoľne vykonané aktivity pomáhajú všetkým zúčastneným stranám. Problémom však je, keď sa do tejto transakcie zamieša tretí hráč – v tomto prípade Európska únia. Imigranti tak pre bohatšie krajiny nie sú len prínosom, ale aj záťažou.

Imigranti a sociálne systémy

Vďaka štedrým sociálnym systémom imigranti do bohatších krajín už nechodia len pracovať, ale aj čerpať sociálne dávky a iné štátne výhody. Tento „sociálny turizmus“ sa neprekvapivo dotknutým bohatším krajinám nepáči. Logické riešenie je pritom veľmi jednoduché. Imigranti hľadajúci prácu by mali byť vítaní, no na sociálne výhody zadarmo nebudú mať nárok.

Imigranti musia dostať sociálne dávky

To sa však EÚ nepáči. Podľa nej slobodný pohyb osôb v rámci EÚ znamená aj slobodný prístup k štedrejším sociálnym systémom cudzích krajín.

Slobodný pohyb osôb, ktorý pôvodne skutočne zvýšil slobodu ľudí, tak bruselskí byrokrati znetvorili na paškvil, ktorý vedie k škodlivým dôsledkom.

Konflikt záujmov

EÚ je za svoj prístup kritizovaná bohatšími krajinami, podľa ktorých imigranti zneužívajú ich sociálne systémy. Európska únia tak financovala vytvorenie veľmi drahej a pochybnej štúdie, podľa ktorej nezamestnaní imigranti v skutočnosti nie sú problémom.

Za štúdiu s vopred známym výsledkom EÚ zaplatila zhruba štvrť milióna eur. Problémom však je to, že štúdiu nevykonala nejaká nezávislá organizácia, ale spoločnosť ICF GHK, ktorá je s EÚ úzko spätá.

Spoločnosť ICF GHK pre EÚ pravidelne vykonáva veľké množstvo veľmi drahých projektov, takže má záujem na tom, aby aj táto štúdia dopadla v prospech EÚ. ICF GHK v spojení s pridruženou organizáciou Milieu Limited v rokoch 2007 – 2012 obdržala od EÚ zhruba 82 miliónov eur. To je viac, ako dostali iné organizácie, ktoré EÚ pokladá za svoje. GHK Consulting napríklad minulý rok obdržala takmer 3 milióny eur za štúdiu s názvom „Podpora lokálnych vládnych jednotiek pre efektívnejšiu a zodpovednejšiu správu verejných financií ohľadom EuropeAid pre svoju prácu na Filipínach“. A ostatné štúdie tejto firmy boli na podobne „dôležité“ témy.

Imigranti bez práce sú fajn

276-stranová Bruselom platená štúdia teda zistila, že imigranti v skutočnosti nie sú veľkým problémom. Podľa štúdie tvoria imigranti len veľmi malú časť celkovej populácie a tak aj ich dopad na sociálne systémy je minimálny. V relatívnych číslach to je skutočne pravda – imigranti napríklad vytvárajú len 1% nákladov britského zdravotníctva. Pravdou však je aj to, že počet imigrantov bez práce z roka na rok masívne stúpa.

Za posledných 6 rokov napríklad počet neaktívnych imigrantov v Británii stúpol až o 42%. V prípade Nemecka dosahuje nárast neaktívnych imigrantov zhruba tretinu. A tento trend pravdepodobne bude pokračovať, keďže od 1. januára budúceho roka budú môcť do bohatých krajín prichádzať bez obmedzení aj imigranti z Rumunska a Bulharska.

Tvrdohlavá EÚ

Je pravda, že imigranti zneužívajúci sociálne systémy nepatria medzi absolútne najväčšie problémy EÚ. Táto téma je však politicky veľmi populárna a nezamestnaní imigranti vrhajú zlý tieň aj na imigrantov, ktorí do cudziny cestujú za prácou.

Tvrdohlavosť EÚ opustiť socialistické zmýšľanie tak môže naštrbiť celý princíp slobody pohybu osôb, jeden zo základných pilierov EÚ. Je navyše absurdné a absolútne neakceptovateľné, aby EÚ platila drahé a pochybné štúdie z peňazí daňovníkov len preto, aby presadila svoj názor.

Na efektívne riešenie netreba drahé štúdie, stačí zdravý rozum. Imigranti by jednoducho nemali mať možnosť zneužívať sociálne systémy cudzích štátov.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/10391164/The-EU-the-consultants-the-report-on-benefit-tourists-and-71m-in-fees.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Lars Schotte says

  No, tak pozrime sa na to z ekonomického hľadiska. Nehovorme im “imigranti”, lebo to je zavádzajúce slovo, pomenujme vec takou aká je, čiže cigáni.
  Cigáni pôjdu do británie, tam nedostanú veľké sociálne dávky, lebo že by to bolo štedré, sa dá možno zdať z pohľadu Slovenska, ale tam sú aj iné ceny, čiže hrad tam nikdo zadarmo postavený nedostane.
  Tým, že ale dostanú nejaké dávky, ktoré hneď minú na somariny, ktoré sa im zídu, posilujú kúpyschopnosť v štáte (aj keď minimálne). Čiže z ekonomického hľadiska to je jedno, že kde cigáni sú, a tiež každej krajine, na ktorej parazitujú, to môže byť jedno, lebo iba hýbu kapitál hore a dole, bez nejakého vyššieho účelu.
  Samozrejme, je možné ich nechať skapať, ale nikdo z toho tiež nič mať nebude, lebo napr. na Slovensku nebude viac pracovných miest, iba tým, že nebudú cigáni.
  Ozajstný dôvod, prečo sa pravičiarom nepáči, že cigáni môžu inde dostať lepšie podmienky, je, že cigán sa potom nenechá zneužívať za 200 alebo 300 eur, keď môže ísť do zahraničia a zarobiť 2-3x toľko. Samozrejme, že keď cigáň nebude robiť za minimálnu mzdu, tak teprva to nebude robiť biely a vo tom to je.