Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Imigranti EÚ bez nároku na sociálne benefity
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Imigranti EÚ by nemali dostávať sociálne výhody automaticky

Imigranti EÚ nemajú automatický nárok na sociálne benefity, ak v danej krajine Európskej únie nepracovali. Toto rozhodnutie vydal vo štvrtok Európsky súdny dvor. Tento krok vítajú najmä britskí Konzervatívci, ktorí už dávnejšie sľubovali …

Imigranti EÚ a sociálna turistika

… obmedzenie sociálnych výhod pre imigrantov EÚ. Ide navyše o významný krok v riešení tzv. sociálnej turistiky, ktorá trápi národné rozpočty a je olejom do ohňa populistických euroskeptikov. Rozhodnutie Európskeho súdneho dvora je preto zreteľne pozitívne.

Obmedzenie sociálnej turistiky

Sociálna turistika označuje stav, keď imigranti EÚ cestujú do iných krajín výlučne s cieľom získať štedrejšie sociálne dávky.

Nečudo, že táto praktika trápila najmä vlády v bohatších krajinách, ktoré boli pre sociálnych turistov obzvlášť atraktívne. Doteraz však tieto vlády nemali veľkú možnosť daný stav zmeniť, keďže veľkou prekážkou bolo správanie Európskej komisie.

Tá napríklad odsúdila dávnejšie snahy Británie v boji proti sociálnej turistike a označila ich za protiprávne.

Imigranti EÚ už len prínosní

Imigranti EÚ nie sú tŕňom v oku len kvôli vyčerpávaniu rozpočtov bohatších krajín. Sú tiež ľahkým terčom populistov.

Tí poukazujú na to, ako sociálna turistika škodí (v čom majú pravdu), no ako riešenie zvyčajne navrhujú plošné obmedzenie migrácie. Tu však ide o vylievanie vaničky aj s dieťaťom.

Imigranti Európskej únie, ktorí sa do iných krajín sťahujú za prácou, sú totiž pre tamojšie ekonomiky prospešní. Zvyčajne vykonávajú práce, o ktoré domáci nemajú záujem, a teda bez nich by vykonané neboli.

Aj v prípade, že lacná práca imigrantov Európskej únie „znižuje“ mzdy domácich, pre ekonomiku sú prospešní.

Nižšie mzdy totiž znamenajú nižšie náklady na výrobu tovarov a poskytovanie služieb, a tak paradoxne, aj keď imigranti môžu prispieť k zníženiu nominálnych miezd, tie reálne môžu zvýšiť.

Ak totiž niekto zarába 1000 eur a za to si môže kúpiť 100 kusov žiadaného tovaru, no keď začne zarábať 950 eur a môže si za ne kúpiť 105 kusov žiadaného tovaru, jeho životná úroveň napriek nominálne nižšej mzde stúpne.

Keď teda do hry nevstupuje možnosť zneužívať sociálne systémy bohatších krajín, migrácia je čistým prínosom.

Ak teda na základe rozhodnutia Európskeho súdneho dvora krajiny zodpovedajúco upravia svoje sociálne systémy, migranti EÚ budú môcť byť v budúcnosti len prínosní.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/migrations/migrant-access-benefits-not-automatic-313338

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.