Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Ilegálni migranti – Taliansko oficiálne prebralo úlohu Grécka

Ilegálni migranti sa naďalej snažia nájsť svoj domov v Európe. Utečencov v ich zámere teraz, samozrejme, povzbudzuje priaznivé letné počasie. Hoci počet ilegálnych migrantov prichádzajúcich do Európy cez Grécko poklesol, ďalšou …

Ilegálni migranti a Taliansko

… cieľovou krajinou sa stalo Taliansko. Táto informácia o narastajúcom počte ilegálnych migrantov prichádzajúcich do Talianska už ale nie je len predpokladom vyplývajúcim z uplatňovania dohody medzi EÚ a Tureckom. Oficiálne údaje pochádzajú z agentúry Frontex.

Ilegálni migranti v Taliansku

Frontex, teda Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie, prišla s oficiálnou správou, že Taliansko sa pre ilegálnych migrantov stalo kľúčovou krajinou, cez ktorú sa snažia dostať do Európy.

Taliansko si tak vymenilo úlohu s Gréckom.

Frontex pripúšťa, že marcová dohoda medzi EÚ a Tureckom sa postarala o výrazný pokles toku ilegálnych migrantov do Grécka, no druhým dôvodom je tiež uzavretie hraníc zo strany Macedónska.

Zatiaľ čo do Grécka prichádza denne približne 50 ilegálnych migrantov, v Taliansku sa čísla pohybujú okolo 750 ľudí. Ako sa pre agentúru Reuters vyjadril šéf Frontexu Fabrice Leggeri:

„V priebehu prvých šiestich mesiacov roku 2016 sme zaznamenali 360 000 ilegálnych vstupov do Európskej únie, čo je viac ako minulý rok. Ale príval od apríla klesal.“

Úloha novej hraničnej a pobrežnej stráže

Za minulý rok sa podľa Frontexu snažilo cez tzv. Balkánsku cestu dostať do Európy viac ako 1,5 milióna ilegálnych migrantov. Cieľovou destináciou väčšiny z nich sa stala západná Európa.

Predstavitelia Európskej únie sa však nedávno dohodli na vytvorení spoločnej hraničnej a pobrežnej stráže.

Jej hlavnou úlohou je pomoc pri zvládaní náporu ilegálnych migrantov a tiež zabezpečiť lepšie fungovanie v rámci Schengenu.

Ilegálni migranti neustále zomierajú pri snahách dostať sa v malých nafukovacích člnoch na územie Európskej únie. Nielen preto je nevyhnutné, aby sa novej hraničnej a pobrežnej stráži podarilo jej úlohu čo najskôr naplniť.

Zdroj:
1. http://www.politico.eu/article/italy-the-new-greece-on-migration-frontline-frontex-fabrice-leggeri/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.