Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Talianske Hnutie piatich hviezd požaduje referendum o spoločnej mene

Hnutie piatich hviezd pod vedením komika a politického aktivistu Beppe Grilla robí opäť rozruch na talianskej politickej scéne. Toto populistické a anti-systémové Hnutie piatich hviezd vzniklo v roku 2009 a od roku 2013 …

Hnutie piatich hviezd a referendum

… pôsobí v talianskom parlamente. Po minulotýždňových komunálnych voľbách si Hnutie piatich hviezd podmanilo aj Rím a Turín. Najmladšou starostkou historického hlavného mesta Talianska sa stala po prvýkrát v dejinách žena, len 37-ročná právnička a kandidátka opozičného hnutia Virginia Raggi. Po porážke súčasného premiéra z tábora demokratov Mattea Renziho, tak Hnutie piatich hviezd naberá na sile a presadzuje svoju antieurópsku politiku. Najnovšie prišlo s návrhom na usporiadanie referenda o jednotnej európskej mene.

Referendum o jednotnej mene

Líder Hnutia piatich hviezd išiel už v roku 2013 do parlamentných volieb s cieľom presadiť referendum o zotrvaní Talianska v eurozóne. Teraz Grillo požaduje konzultatívne referendum o jednotnej európskej mene euro. Ako tvrdí jeho kolega a podpredseda dolnej komory talianskeho parlamentu Luigi Di Maio:

„Euro v súčasnej podobe nefunguje.“

Talianske zákony pre Hnutie piatich hviezd nepredstavujú hrozbu

Talianske zákony však neumožňujú zmeniť prostredníctvom referenda platné medzinárodné zmluvy. Napriek tomu by negatívny výsledok tohto referenda mohol vyslať jasný signál nielen talianskej vláde, ale aj Európskej únii.

Talianske zákony ale pre Hnutie piatich hviezd nepredstavujú hrozbu. Ďalšie na rade má byť totiž po vzore Veľkej Británie referendum o vystúpení z Európskej únie. Podľa slov Di Maia:

„Vstúpili sme do Európskeho parlamentu, aby sme zmenili množstvo zmlúv.“

Začiatok dezintegrácie Európskej únie?

Na tom nie je nič prekvapujúce. Hnutie piatich hviezd sa totiž teší podpore asi najväčšieho britského euroskeptika Nigela Faragea. Ten sa v súvislosti s minulotýždňovými udalosťami vyjadril, že víťazstvo Hnutia piatich hviezd v boji o Rím sa môže stať začiatkom dezintegrácie Európskej únie.

Práve spomínané Hnutie piatich hviezd je nadšeným podporovateľom Brexitu. Možno preto len dúfať, že sa scenár Nigela Faragea nezačne napĺňať už po oznámení dnešných výsledkoch britského referenda o vystúpení z EÚ.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/section/euro-finance/news/italys-5-star-movement-wants-euro-referendum/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.