Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Hlasovací systém vo voľbách do Európskeho parlamentu
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Hlasovací systém vo voľbách do Európskeho parlamentu

Hlasovací systém vo voľbách do Európskeho parlamentu – Voľby do EP sú jediným demokratickým nástrojom o rozhodovaní v Európskej únii. No aj keď majú europoslanci všetkých 28 krajín Európskej únie rovnaké právomoci, spôsob ich volenia sa môže výrazne líšiť. Európska únia totiž pre voľby do Európskeho parlamentu určuje len niekoľko rámcových pravidiel a o veľkej časti organizácie rozhodujú jednotlivé krajiny. Výsledkom napríklad je aj to, že sa eurovoľby v roku 2014 nebudú konať vo všetkých krajinách súčasne.

Hlasovací systém vo voľbách do Európskeho parlamentuKvórum v eurovoľbách

Voľby do Európskeho parlamentu musia používať v každej členskej krajine pomerný hlasovací systém. Kvórum pre vstup kandidujúcich strán do europarlamentu nie je povinné, no ak sa ho krajina rozhodne použiť, nesmie presiahnuť hodnotu 5%. Až 13 krajín Európskej únie, teda takmer polovica, pre eurovoľby nemá určené žiadne kvórum. Slovensko je jednou zo zvyšných 15 krajín s kvórom a zároveň je jednou z 9 krajín, v ktorých má kvórum maximálnu hodnotu 5%.

Europoslancom nemôže byť každý

Právo voliť a byť volený v eurovoľbách je jedným zo základných práv občanov Európskej únie. Každý, kto chce byť europoslancom, musí spĺňať tri kritériá. Po prvé, musí byť občanom Európskej únie. Toto pravidlo sa čiastočne nevzťahuje na Veľkú Britániu, kde môžu vo voľbách do Európskeho parlamentu kandidovať aj niektorí občania Commonwealth.

Druhým kritériom pre kandidatúru do Európskeho parlamentu je vek. Vo väčšine krajín musia mať kandidáti minimálne 18 rokov, v prípade Slovenska je to 21 rokov a v prípade Talianska alebo Grécka až 25 rokov. Tretím kritériom v eurovoľbách je nezlučiteľnosť funkcií. Europoslanec nemôže byť napríklad poslancom národného parlamentu, sudcom Európskeho súdneho dvora a ani členom vlády.

Povinné voľby do Európskeho parlamentu

Pre volenie v eurovoľbách stačí splniť dve podmienky. V prvom rade musí byť volič občanom Európskej únie a v druhom rade musí dosiahnuť minimálny stanovený vek. Táto hranica je v celej Európskej únii nastavená na 18 rokov, výnimkou je len Rakúsko, kde možno voliť už od 16 rokov.

Voľby do Európskeho parlamentu však v niektorých krajinách nie sú len možnosťou, ale prikázanou povinnosťou. Eurovoľby sú povinné v štyroch krajinách Európskej únie – Grécko, Luxembursko, Cyprus a Belgicko. Vlády môžu voličom umožniť tiež hlasovanie prostredníctvom internetu, hlasovanie na zahraničnej ambasáde alebo hlasovanie poštou. Slovensko je žiaľ jednou z troch krajín Európskej únie, v ktorej pre eurovoľby nebola povolená žiadna z týchto možností.

Dátum eurovolieb v krajinách Európskej únie

Snáď najviac sa rozmanitosť volebných systémov prejavuje na dátume konania eurovolieb v jednotlivých krajinách. Európska únia zatiaľ krajinám ponechala možnosť zvoliť si vlastný termín eurovolieb, a tak eurovoľby budú prebiehať v období od 22. do 25. mája. Na Slovensku sa eurovoľby budú už tradične konať v sobotu, pričom vo väčšine krajín Európskej únie sa uskutočnia v nedeľu 25. mája. Európska únia navyše nechala na členské štáty rozhodnutie nielen o termíne, ale aj o dĺžke trvania eurovolieb. V Taliansku a Česku tak voľby do Európskeho parlamentu budú trvať až dva dni.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.