Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Grécko má kvôli chaotickej vláde problém čerpať eurofondy

Eurofondy, ktoré Grécko nevyužilo v minulom rozpočtovom období, sú ohrozené. Dôvodom je chaotickosť gréckej vlády – zatiaľ čo podľa jedného z ministrov Európska komisia zamietla žiadosť Grécka o predĺženie čerpania eurofondov, …

Eurofondy a Grécko

… samotná Komisia tvrdí, že žiadnu žiadosť od Grécka ani nedostala. No podľa predstaviteľov EÚ by ani chaos v gréckej vláde nemal zabrániť tomu, aby Grécko naplno čerpalo eurofondy. Grécku tak ponúkli nové ústupky, vďaka ktorým pri čerpaní eurofondov ušetrí, no pravdepodobne na úkor väčšej nezodpovednosti.

Problémy v komunikácii

V prípade nevyčerpaných eurofondov ide o 1,4 miliardy eur z programového obdobia 2007-2013. Možnosť čerpať tieto peniaze má Grécko oficiálne už len do konca tohto roka.

Grécky minister hospodárstva, infraštruktúry, loďstva a turizmu Giorgos Stathakis 20. augusta vydal dokument, podľa ktorého ide o definitívny termín. Ako sa totiž v dokumente uvádza:

„(Grécko) už získalo negatívnu odpoveď od EÚ na žiadosť o malé predĺženie rozpočtového obdobia 2007-2013.“

No je záhadou, kto takúto odpoveď Grécku poslal. Ako totiž uvádza vo svojej reakcii Európska komisia:

„Komisia od gréckych orgánov neobdržala oficiálnu žiadosť o predĺženie pôsobnosti obdobia pre výdavky pod programovým obdobím 2007-2013 kohéznej politiky.“

Napriek tomu však ešte 15. júla Európska komisia predstavila svoj „plán na podporu rastu a zamestnanosti“, v rámci ktorého by Grécko mohlo pri eurofondoch využívať mieru kofinancovania až 100 %. To má motivovať grécku vládu, aby eurofondy využila naplno a pomohla tak ekonomike.

Samozrejme, za cenu vyšších nákladov pre ostatných daňovníkov EÚ.

Grécko eurofondy nepotrebuje

Veľký dôraz na maximalizáciu čerpania eurofondov v Grécku nie je prekvapivý. Európska únia totiž verí, že prerozdeľovanie vytvára bohatstvo a je tak veľmi prospešné pre Grécko. No pravdou je presný opak –

prerozdeľovanie presúva zdroje od produktívnych ľudí a firiem k neproduktívnym ľuďom a firmám, čím ekonomiku poškodzuje.

Samozrejme, niektorým šťastným firmám môžu eurofondy pomôcť. No firma, ktorá eurofondy nedostala a musí sa spoliehať len na peniaze od svojich zákazníkov, len ťažko môže konkurovať firme, ktorá dostala podporu od Európskej únie.

Eurofondy tak nielen neučia firmy produktivite, ale ich od nej odrádzajú. Výhodnejšie totiž je uchádzať sa o peniaze daňovníkov, ako sa snažiť v takomto deformovanom prostredí uspokojovať potreby zákazníkov. Takýto prístup len ťažko pomôže skutočnej obnove gréckej ekonomiky.

Grécko nemá problém s nedostatočným prerozdeľovaním, ale s neschopnosťou vytvárať hodnoty a hospodáriť samostatne, bez cudzej pomoci. Eurofondy tak upevňujú presne tie zlé princípy, ktoré Grécko dostali tam, kde je dnes.

Zdroj:
1.http://www.euractiv.com/sections/euro-finance/greece-lost-translation-over-eu-funds-317475

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.