Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Grécko drzo odmieta úsporné opatrenia EÚ | Správy z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Grécko drzo odmieta úsporné opatrenia

Grécko nevykoná úsporné opatrenia ani vtedy, ak by boli naozaj potrebné. V rozhovore pre televíziu Bloomberg to nepriamo potvrdil grécky minister financií Yannis Stournaras. Na tom, aký má Grécko názor na úsporné …

Grécko - úsporné opatrenia EÚ

… opatrenia, možno dokonale vidieť tragédiu celej pomoci EÚ Grécku. Grécko jednoducho nikdy nebude vďačné a kým ho druhí budú podporovať, bude aj naďalej drzo správať nezodpovedne.

Grécko nechce tvrdé úsporné opatrenia

Yannis Stournaras ohľadom možného nedostatku peňazí vyhlásil: „Ak Grécko splní všetky podmienky, naši partneri budú súhlasiť s pokrytím výpadku peňazí, takže to pre nás nepredstavuje veľké znepokojenie“. Grécko skutočne dostalo prísľub, že ak bude podmienky plniť, EÚ mu poskytne ďalšiu pomoc, aj keď pôjde o ďalšiu dotáciu neudržateľnej ekonomiky. Ak sľúbené úsporné opatrenia na zabezpečenie potrieb Grécka stačiť nebudú, znamená to, že Grécko musí vykonať ešte tvrdšie úsporné opatrenia.

Takto Grécko vyhrá v každej situácii. Ak nezvláda financovanie svojej vlády kvôli neplneniu podmienok, jeho záchrancovia mu utekajú robiť ústupky, aby nezbankrotovalo. Bankrot Grécka by bol preň síce prospešný, no ukázal by v plnej nahote neschopnosť lídrov EÚ. A ak Grécko splní už beztak laxné podmienky EÚ a napriek tomu sa nedokáže samo financovať, jeho záchrancovia mu na pomoc pobežia znova. Mimochodom, čo je to za záchranný program, keď takto otvorene počíta so svojim zlyhaním? Takýto prístup môže poukazovať len na jedinú vec. Lídrom EÚ ani tak nejde o záchranu Grécka, ale o zakrytie vlastných chýb. A Grécko vlastne nemusí vykonávať udržateľné úsporné opatrenia, stačí, keď nezbankrotuje, kým sú oni vo funkcii.

Zdroj:
1. http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite2_1_05/08/2013_512868

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Michal says

    Ti greci su tak nevdacni, iba nas zneuzivaju k tomu aby si mohli uzit jednu z najvacsich kriz aku kedy hociaka krajina zazila. Ich ekonomika je tak znicena ze este 20 rokov sa z toho nespamataju. Ludia zo strednej triedy zebraju na ulici, obrovsky narast detskej umrtnosti a chorob tretieho sveta a tak dalej. Ale preco si na nich neponadavat, ze? To ze kapital z krajin jadra sa tam roky lial a mal podobne dosledny ako ma ropa na mnohe krajine kde ju objavia, teda takzvana Dutch disease.