Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Drzé Grécko nechce úsporné opatrenia - pomoc áno
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Grécko nechce úsporné opatrenia, pomoc áno

Grécko nechce úsporné opatrenia, na tom nie je nič nové. Nové sú rôzne spôsoby, akými nevyhnutné úsporné opatrenia Grécko odmieta. Grécko si voči EÚ v minulosti opakovane neplnilo záväzky a EÚ mu napriek tomu vyhovela.

Grécko a úsporné opatrenia

Grécko je tak čoraz viac sebavedomé a drzé. Najnovším výstrelkom bolo interview gréckeho ministra financií Yannisa Stournarasa pre denník Kathimerini. V ňom vyhlásil, že nový záchranný balíček Grécko prijme len v prípade, ak s ním nebudú spojené žiadne nové úsporné opatrenia.

Grécko a úsporné opatrenia

Toto je už samozrejme vrchol. Finančná pomoc pre Grécko mala byť prejavom solidarity krajine v núdzi. No role sa vymenili.

Grécko už nie je krajinou, ktorá ponížene natŕča ruku, ale začalo si diktovať svoje vlastné podmienky.

Grécko vlastne hovorí – „Dovolíme vám požičať nám, ale len v prípade, ak zabudnete na akékoľvek ďalšie úsporné opatrenia“. „Solidarita“ v EÚ dosiahla to najhlbšie dno.

Úsporné opatrenia by mali byť nutnosťou

Grécko by si štandardne nemohlo vyberať, či ďalšie úsporné opatrenia podstúpi alebo nepodstúpi. Pokiaľ žije nad pomery, tak je logicky len otázkou času, kedy ho úsporné opatrenia donúti vykonať tvrdá ekonomická realita. No nie pri EÚ.

Európska únia bude do Grécka liať peniaze bez ohľadu na to, že už musí byť každému jasné, že Grécko svoje dlhy nikdy splatiť nemôže.

Zastavenie pomoci by totiž znamenalo bankrot a s tým aj priznanie zlyhania lídrov EÚ. Európska únia si tak môže užívať plody svojej vlastnej práce. Drzé Grécko, ktoré sa už ani nesnaží hrať na to, že ešte niekedy uskutoční úsporné opatrenia.

Zdroj:
1. http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_19/10/2013_523894
2. http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/grecky-schodok
-verejnych-financii-dosiahol-9-percent-hdp-588552

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. bacov brano says

    nakoniec budu greci spominat na tuto krizu ako na dar z nebies…..