Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Euroval 1 | NRSR: Richard Sulik - Pôžička Grécku
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Euroval 1 | NRSR Richard Sulík: Pôžička Grécku

Richard Sulík o eurovale 1: Vlastné peniaze by do Grécka žiaden z poslancov neposlal!

Vystúpenie Richarda Sulíka v júlovej rozprave NR SR k pôžičke z dočasného eurovalu Grécku (Júl 2011). Rozprava Richarda Sulíka zahŕňa dôvody odmietnutia prvej pôžičky z eurovalu 1 Grécku, štatistické údaje gréckej ekonomiky a poukazuje na bezbrehé míňanie financií gréckej vlády. Ďalej R. Sulík polemizuje nad nepochopiteľnou zmenou postoja poslancov poslať peniaze našich daňovníkov do krajiny, do ktorej by neposlali svoje vlastné, ale tiež ponúka riešenie za akých podmienok by bolo možné z pôžičkou z eurovalu 1 Grécku súhlasiť.

Pre pozretie jednotlivých kapitol vrátane transkriptu videa kliknite sem >>
Pre pozretie celého videozáznamu “Pôžička Grécku” kliknite na video >>

Logické dôvody odmietnutia prvej pôžičky z dočasného eurovalu Grécku

Vo vystúpení Richard Sulík spomína dôvody zamietnutia prvej pôžičky Grécku Národnou radou. Hlavným dôvodom zamietnutia pôžičky z dočasného eurovalu v tom období bolo nepomáhať krajine, ktorá vypláca svojim ľuďom štvornásobné dôchodky, aké dostavajú naši dôchodcovia, má na 18 platov ročne ako napríklad v gréckych elektrárňach, krajine, kde si môžu dovoliť poberať zamestnanci gréckych železníc priemerný mesačný plat 5500 €. Nehovoriac o vtedajšom ratingu Grécka B+ a vysokej riskantnosti návratu pôžičky, ak vôbec.

Na základe podnetu a aktivít strany SaS, Národná rada neodsúhlasila pôžičku z dočasného eurovalu Grécku, čím ušetrila Slovensku 800 mil. eur.

Neprešlo 10 mesiacov – na prejednávaní je druhá pôžička z eurovalu 1 Grécku

Richard Sulík zhodnocuje situáciu Grécka počas posledných 10 mesiacoch, konštatuje prečo prvá pôžička z eurovalu 1 Grécku nepomohla a prečo im nepomôže ani ďalšia, o ktorej sa práve v parlamente rokuje. R. Sulík predkladá poslancom NR SR štatistiky a fakty, ktoré vedú k jedinému logickému záveru a ním je, že ak poslanci neschválili prvú pôžičku Grécku, tak by už vonkoncom nemali schváliť túto druhú.

K mnohým predošlým dôvodom neschválenia prvej pôžičky Grécku pribudli ďalšie, ktoré len potvrdili správnosť rozhodnutia Národnej rady a naplnili predpovede politickej strany SaS o Grécku.

Medzi najpodstatnejšie fakty odmietnutia schválenia druhej pôžičky z dočasného eurovalu Grécku patria:

  • Grécke úsporné opatrenia, ktoré Gréci pred ani nie rokom nasľubovali, aby dostali 110 miliárd eur z eurovalu, ostali iba na papieri.
  • Grécka ekonomika sa prepadla ešte hlbšie, za čo im bol pridelený rating CCC. Je to najhorší pridelený rating na svete.
  • Nezmyselné zbrojenie – Grécko míňa naďalej na obranu 14 miliárd eur ročne (pre porovnanie Slovensko 0,75 miliárd ročne).
  • Neplatenie daní je národný šport Grékov – z 12 miliónového Grécka priznalo príjem vo výške 100 tisíc eur iba 12 tisíc ľudí.

Logický krok – Grécko by malo vyhlásiť bankrot

Grécko musí vyhlásiť bankrot. Musí vyhlásiť platobnú neschopnosť, aby mohlo prejsť akýmsi očistcom, kde investori a každý veriteľ, ktorý investoval do Grécka a poberal počas rokov za to slušné úroky, dostal čo zvýšilo a Grécko začne odznova.

Pre Grécko to nie je nič nezvyčajné, počas svojej existencie skrachovali už 5 krát.

Čo však navrhuje ohľadom eurovalu 1 ministerstvo financií SR

Miesto toho, aby ministerstvo financií Slovenskej republiky povedalo týmto pôžičkám z eurovalu 1 rázne NIE a ochránilo tak peniaze Slovenska a peniaze svojich ľudí, tak sa ide na tomto drahom kupovaní času spolupodieľať.

Čo navrhuje ohľadom eurovalu 1 strana SaS

My vravíme: Keď dlžník nevie splatiť všetky svoje dlhy, nech na ne pekne prispeje veriteľ, ktorý dlhé roky inkasoval veľmi slušné úroky.

Záver – nepochopiteľný postoj poslancov k peniazom svojich daňovníkov

  • Očakávalo by sa, že keď poslanci nesúhlasili s pôžičkou z dočasného eurovalu Grécku, keď bol ohodnotený ratingom B+, tak nebudú súhlasiť s posielaním peňazí krajine, ktorá ma najhorší rating na svete.
  • Očakávalo by sa, že keď sa poslancom predostrie len jedna štvrtina dôkazov o hospodárení gréckej vlády, tak logika hovorí, že nebudú súhlasiť ani s druhou pôžičkou.

Od poslancov by sa očakávalo, že budú hájiť záujmy Slovenska a svojich ľudí, ako to sľubovali pri skladaní poslaneckého sľubu.

…hlavne, keď je evidentné, že ďalšia pôžička z dočasného eurovalu Grécku nič nevyrieši, iba situáciu v krajine ešte viac zhorší.

Súpis kapitol videozáznamu “Euroval 1 | NRSR: Richard Sulík – Pôžička Grécku”

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.