Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Gréci si peniaze tlačia sami | Grécko a ELA úvery | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Grécko a ELA úvery | Atény si ďalšiu splátku vyzdvihli sami

Medzičasom už svitlo úplne všetkým, že Grécko neplní dohodnuté ciele ani zďaleka. Keď takzvaná Trojka odovzdá správu o plnení týchto cieľov, lepšie povedané o ich neplnení, nemali by Gréci dostať ďalšiu splátku vo výške 31 mld. eur. Lenže to by sme neboli v Európe, aby sa nejaké vopred stanovené pravidlá alebo podmienky dodržiavali. Nuž tak Angela Merkelová aj so svojím ministrom financií už špekulujú, ako opäť raz zavrieť oči, najmä potom, čo v lete povedali, že Gréci ďalšie ústupky čakať nemôžu.

Grécko a ELA úvery …

Gréci sú majstri v čerpaní ELA úveroch.Toto všetko však Grékov netrápi, lebo v duchu „keď ti nechcú pomôcť iní, pomôž si sám“, si oni už tie peniaze vybrali a to tak, že si ich vytlačili. Áno, znie to neuveriteľne, ale cez ELA–úvery to možné je a funguje to približne takto: Grécka vláda vydá pokladničné poukážky so splatnosťou tri až šesť mesiacov. Predĺžené grécke komerčné banky ich kúpia a v zapätí založia u Gréckej národnej banky, ktorá im za ne dá peniaze generované cez ELA.

Toto sa Grékom darilo robiť celkom v utajení a až teraz vysvitlo, že týmto spôsobom vydala grécka vláda pokladničné poukážky už za 30 mld. eur, čo viacerých politikov celkom nepríjemne prekvapilo. Gréci by teda boli padnutí na hlavu, aby plnili nejaké podmienky, keď majú možnosť si peniaze vytlačiť.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.