Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Vývoj Grécka a zmena článku 136 Lisabonskej zmluvy | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Grécko | Podpora zmeny článku 136 Lisabonskej zmluvy sa rovná asistovanej samovražde!

Strana Sloboda a Solidarita vyzýva vládu Róberta Fica, aby nepodporila zmenu Lisabonskej zmluvy, konkrétne, aby nepodporila zmenu článku 136 Lisabonskej zmluvy z nasledujúcich dôvodov. Dva roky sa Brusel snaží “riešiť” krízu v eurozóne, ale dlhy krajín Európskej únie sa kontinuálne zvyšujú. Ďalej tým, že sa Slovensko zaviazalo ručiť za …

…pôžičku Grécku, zadlženie Slovenska stúplo zo 47% na vyše 50%. A v prípade, že Grécko vystúpi z eurozóny, nastáva riziko, že tieto peniaze Slovensko nikdy nedostane naspäť.

*****

Juraj Droba: Grécko kolabuje

Dámy a páni, dovoľte, aby sme sa vyjadrili k tomu, čo sa dnes deje na juhovýchode nášho kontinentu. V Grécku zlyhali štyri pokusy o zostavenie vlády. Grécko kolabuje a sú v podstate len dve možnosti. Buď vznikne úradnícka vláda, ktorá sa dá preložiť aj ako zlyhanie politikov a politiky, alebo prídu predčasné voľby, z ktorých podľa všetkého ešte vyjde posilnená strana SYRIZA. Strana SYRIZA, ako vieme, odmietla šetriť a dodržiavať dohodu, ktorú predtým uzavrela s Trojkou, Európskou centrálnou bankou, Medzinárodným menovým fondom a Európskou komisiou.

Vývoj Grécka – posilňovanie extrémizmu a populizmu

SaS sa pozerá na vývoj v Grécku a na posilňovanie extrémizmu a populizmu s obavami. Táto rétorika nie je antigrécka, my naozaj budeme veľmi radi a chceme, aby Grécko zotrvalo naďalej ako člen, jednak Európskej únie a ešte, čo je dôležitejšie, aby zotrvalo Grécko ako člen NATO. Grécko je dôležité geopoliticky a preto si myslím, že má veľmi jasné miesto v týchto dvoch medzinárodných zoskupeniach. Zároveň však so znepokojením musím konštatovať, že rastie pravdepodobnosť, že Grécko eurozónu opustí.

*****

Jozef Kollár: Strana SaS žiadala, aby Gréci doložili svoje záväzky voči eurovalu zábezpekou

Dámy a páni, dovoľte, aby som pripomenul, ako iste viete, takmer presne pred rokom sa strana Sloboda a Solidarita pokúsila v tomto parlamente zúžiť mandát ministrovi financií, vtedajšiemu Ivanovi Miklošovi a trvali sme na tom, aby pri rokovaniach o druhej pôžičke Grécku z eurovalu bolo splnených niekoľko podmienok. Za tie úplne kľúčové sme považovali a naďalej považujeme napríklad podmienku kolaterálu, to znamená, aby Gréci doložili svoje záväzky voči eurovalu zábezpekou. Presne takou isto zábezpekou ako hocikto z vás, kto čerpá v banke hypotekárny úver. Toto sa nikdy nestalo. Požadovali sme od vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša, aby vyrokoval podmienku splnenia privatizácie gréckeho štátneho majetku. Privatizačný plán v Grécku sa nikdy neplnil ani v čase, ani v objeme finančnom a navyše v týchto dňoch je už plán privatizácie ako taký úplne zastavený.

Strana SaS požadovala, aby bol podpísaný Cross-party agreement

Cross-party agreement je zmluva medzi všetkými  relevantnými parlamentnými stranami v Grécku, ktorou by sa tieto strany zaviazali, že aj po parlamentných voľbách v Grécku budú dodržiavať podmienky programu, na základe prijatia ktorého finančnú pomoc 130 miliárd eur z eurovalu získali. Zmluva Cross-party agreement do dnešného dňa nevznikla.

Ak by boli schválené požiadavky strany SaS, tak európski lídri by nemuseli mať teraz z vývoja v Grécku strach

Ak by sa to, čo strana Sloboda a Solidarita požadovala pred rokom v slovenskom parlamente, podarilo schváliť tuto v pléne a vyrokovať na medzinárodnej scéne, dnes nemuseli mať európski lídri v očiach strach z najnovšieho vývoja po parlamentných voľbách v Grécku, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou o mesiac zopakujú. Trvali sme na tom, aby pred rokom odišli do Bruselu so silným mandátom Národnej rady Slovenskej republiky aj naši vyjednávači.

Strana Sloboda a Solidarita sa nebude podieľať pri znehodnocovaní úspor slovenského obyvateľstva v bankách.

Bohužiaľ, dnešná situácia je taká, že za Slovenskú republiku môže miliardové záväzky v eurách podpisovať aj naďalej vyšší štátny úradník a preto Sloboda a Solidarita dnes, o chvíľočku, o štrnástej hodine, začne prerokovávanie článku 136 zmluvy o fungovaní Európskej únie, takzvanej Lisabonskej zmluvy. Prijatie zmienv tomto článku, ktorý by umožnil zriadenie trvalého eurovalu, Sloboda a Solidarita nepodporí. Považujeme to za asistovanú samovraždu a naša strana sa nebude podieľať a nebude asistovať ani pri znehodnocovaní úspor slovenského obyvateľstva v bankách.

*****

Richard Sulík: Vývoj v Grécku nám dáva za pravdu a je načase, aby naša vláda začala konať v záujme občanov Slovenska

Opäť sa potvrdzuje to, na čo sme upozorňovali celé mesiace, že Grécko kolabuje. Neteší nás to, ale je najvyšší čas, aby sme sa tejto skutočnosti pozreli priamo do očí. Aby sa naša vláda prestala hrať na veľkých grandov s prázdnymi vreckami. Je najvyšší čas, aby naša vláda začala konať v záujme občanov Slovenska. V prípade, že Grécko vystúpi z eurozóny, bude to Slovensko stáť 2,3 miliardy eur. To je takmer dvojnásobok toho, čo by vláda Róberta Fica mala tento rok ušetriť. Takmer dvojnásobok ideme zaplatiť, respektíve budeme musieť platiť ako veľkí grandi, pretože sme silou mocou museli pomáhať krajinám, ktoré sú raz alebo dvakrát bohatšie ako my.

Nemáme na Slovensku dobudovanú diaľnicu do Košíc, máme podvyživené zdravotníctvo, školstvo, no naše dobrodružstvo s Gréckom bude stáť každého občana jeden plat. To je približne 420 eur v čistom, to je asi suma, ktorú väčšina pracujúcich zarába.

Podporenie článku 136 Lisabonskej zmluvy by bola asistovaná samovražda

Ako ste už počuli od môjho kolegu Jozefa Kollára, podporiť článok 136 Lisabonskej zmluvy, podporiť zmenu Lisabonskej zmluvy, by bola v podstate asistovaná samovražda. Nikam to nevedie. Vyše dva roky sa bruselskí politici snažia vyriešiť krízu, no za tieto dva roky je všetko len horšie a horšie. Úroky sú vyššie, ratingy sú nižšie, a najmä dlhy krajín Európskej únie sú citeľne vyššie, citeľne stúpli za posledné dva roky. Tak isto aj na Slovensku, to že sme sa zaviazali ručiť za pôžičku Grécku znamená, že zadlženie Slovenska stúplo zo 47% na vyše 50% a v prípade, že Grécko vystúpi z eurozóny, čo sa môže pokojne stať, budú tieto peniaze jednoducho stratené. Je najvyšší čas prestať s týmto šialenstvom a vyzývame vládu Róberta Fica, aby tiež nepodporila zmenu Lisabonskej zmluvy, aby nepodporila článok 136 Lisabonskej zmluvy, aby prestala s týmto servilným správaním voči Bruselu. Veľmi pekne ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.