Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Grécke ministerstvo financií a 2000 daňových podvodníkov | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Grécke ministerstvo financií | Toto snáď ani na Slovensku nie je možné

V roku 2008 ukradol zamestnanec dáta o 130 tisíc zákazníkoch jednej veľkej švajčiarskej banky a utiekol s tým do Francúzska. Tak ako francúzski, tak aj španielski daňoví vyšetrovatelia tieto dáta využili a potrestali stovky daňových podvodníkov. V Nemecku spravili to isté. Situácia v Grécku je však odlišná.

Grécky minister financií Papakonstantino – zastrčená hlava do piesku

Grécky minister financií Papakonstantino radšej strčil hlavu do pieskuNa jar 2010 bol gréckemu ministerstvu financií ponúknutý na odkúpenie zoznam 2000 gréckych daňových podvodníkov. Minister financií Papakonstantinou však strčil hlavu do piesku a nevyjadril sa, či je ochotný zaplatiť 1 milión eur. To mu však nijak nepomohlo, lebo vtedajšia ministerka financií Francúzska, Christine Lagarde (dnes šéfka MMF), mu predmetné CD dala na jeseň 2010 zadarmo. Vypísal si 20 mien s najvyššími zostatkami na účtoch (možno aby s týmito osobami mohol ísť na kávičku) a inak to trištvrte roka u seba sušil a nespravil nič.

Grécky minister financií Venizelos – hra na mŕtveho chrobáka

V júni 2011 krátko predtým, ako bol Papakonstantinou vymenený, posunul CD daňovej pátracej službe a chlapci sa postarali o to, aby sa cédečko stratilo a bol konečne pokoj. Aj ďalší minister financií Venizelos hral mŕtveho chrobáka, ale celá vec sa postupne dostávala na verejnosť a tak musel Venizelos tento týždeň priznať, že má kópiu dát, ktoré rok sušil u seba (možno aj on chodil na kávičku s osobami zo zoznamu) a poslal ju daňovému úradu. Teraz sa začína vyjednávanie so švajčiarskymi orgánmi, ktoré by asi ako tie posledné na svete chceli, aby sa niečo vyšetrilo a tak sa nikto nemusí báť, čoskoro bude všetko premlčané.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.