Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurokomisár z Francúzska by mal hodnotiť vlastnú neschopnosť
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici bude hodnotiť aj svoju vlastnú neschopnosť

Nový francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici bude jednou z najkontroverznejších osôb budúcej Európskej komisie. Moscovici bude eurokomisárom pre hospodárske a menové záležitosti, čo vzhľadom …

Francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici

… na jeho predchádzajúce pracovné skúsenosti vyzerá ako zlý vtip. Pierre Moscovici bol totiž do apríla tohto roka francúzskym ministrom financií, pričom práve pod jeho vedením Francúzsko bezohľadne porušovalo rozpočtové pravidlá. Od nového eurokomisára sa preto očakáva obrat o 180 stupňov.

Nezodpovedný eurokomisár Pierre Moscovici presadzuje zodpovednosť

Jednou z najdôležitejších úloh eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti je dohľad nad dodržiavaním rozpočtových pravidiel.

Pierre Moscovici by tak vo svojej novej funkcii mal kritizovať aj Francúzsko, za ktorého rozpočet bol zodpovedný ešte pred necelým pol rokom.

Za obzvlášť ironické možno považovať i načasovanie predstavenia nového eurokomisára. V deň, keď ho Juncker predstavil verejnosti, totiž Francúzsko vyhlásilo, že na sľúbenú úroveň deficit nezníži ani na budúci rok.

Flexibilné rozpočtové pravidlá

Nový eurokomisár Moscovici vo svojej funkcii zrejme svoj francúzsky pôvod nezaprie.

Podľa neho by totiž rozpočtové pravidlá nemali byť dodržiavané “hlúpo alebo rigidne” a myslí si tiež, že je potrebná “určitá dávka flexibility”.

Voľnosť, ktorú využíval pri interpretácii týchto pravidiel tak zrejme bude využívať aj pri hodnotení ich dodržiavania. Francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici tak môže doteraz arbitrárnu nezodpovednosť posunúť na systémovú úroveň.

Zdroj:
1.http://www.ft.com/intl/cms/s/0/d8c0ad6e-3d9f-11e4-8797-00144feabdc0.html?siteedition=intl#axzz3DsKEKWzT

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.