Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Úsporné opatrenia EÚ sa nebudú vykonávať podľa plánov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Francúzsko a Taliansko opäť odmietajú úsporné opatrenia EÚ

Úsporné opatrenia EÚ budú opäť výrazne voľnejšie ako sa čakalo. Svoj zámer nesplniť rozpočtové pravidlá Európskej únie ani na budúci rok aktuálne potvrdili Francúzsko a Taliansko. Vlády oboch krajín majú znova plno argumentov, …

Úsporné opatrenia EÚ a HDP

… prečo úsporné opatrenia EÚ nebudú vykonávať podľa plánov. Nejde však o nič iné ako o výhovorky. A práve tieto dve krajiny patria medzi najväčších rozpočtových hriešnikov, a tak aj medzi posledné, ktoré by mali úsporné opatrenia EÚ odkladať.

Šetriť sa bude neskôr

Francúzsko úsporné opatrenia EÚ poňalo po svojom.

Namiesto toho, aby deficit znížilo tak, ako plánovalo, tento rok deficit narástol až na 4,4% HDP. Budúci rok má deficit poklesnúť na 4,3% HDP a v roku 2017 na 2,8% HDP.

Ak by teda aj úsporné opatrenia Európskej únie išli presne podľa plánov, prvý rozpočet podľa pravidiel Francúzsko splní až o viac ako 3 roky neskôr.

Taliansko je druhým hriešnikom, jeho plány na šetrenie sú však o niečo ambicióznejšie.

Na tento rok plánuje mať deficit vo výške 3% HDP, čo je na hrane pravidiel EÚ. Do roku 2017 chce dokonca Taliansko dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

No ak Taliansko nechce zbankrotovať, šetriť musí bez ohľadu na to, či sú úsporné opatrenia EÚ povinné alebo nie.

Tento rok má totiž dlh talianskej vlády dosiahnuť 131,6% HDP a budúci rok zrejme narastie až na 133,4% HDP. Ak by sa Taliani v takejto situácii chceli aj naďalej výrazne zadlžovať, väčším problémom ako bezzubé varovania Európskej únie by pre nich bola klesajúca ochota veriteľov aj naďalej im požičiavať peniaze.

Prečo sú úsporné opatrenia EÚ tak dôležité

V tom koniec koncov spočíva aj celý problém s nerešpektovaním úsporných opatrení.

Krajiny s vysokými deficitmi by nemali šetriť len kvôli tomu, že im to prikazujú pravidlá Európskej únie. Mali by šetriť preto, lebo ich aktuálny prístup k verejným financiám je neudržateľný.

V konečnom dôsledku sa tak šetreniu nemožno vyhnúť.

Ak totiž krajiny k hospodárnosti neprivedú úsporné opatrenia EÚ, privedú ich k nej veritelia, ktorí nebudú ochotní financovať vysoké vládne dlhy bez nádeje na ich splatenie.

Zdroj:
1.http://www.ft.com/intl/cms/s/0/2de40808-493b-11e4-9d7e-00144feab7de.html?siteedition=intl#axzz3EsSVLYo9
2.http://uk.reuters.com/article/2014/10/01/uk-france-budget-idUKKCN0HQ36D20141001

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.