Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurozóna dosahuje rekordnú zadlženosť | Správy z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurozóna | Zadlženosť v eurozóne dosahuje rekordné úrovne

Zadlženosť, ktorou trpí eurozóna, dosahuje rekordné úrovne. Vyplýva to zo štatistík, ktoré pondelok zverejnil Eurostat. Priemerná výška dlhu v eurozóne sa pohybuje na úrovni 92,2% HDP. Eurozóna teda patrí ku klubom krajín …

Eurozóna - rekordná zadlženosť

… s najväčšou zadlženosťou na svete. Že sa práve v eurozóne stretli krajiny, ktoré sa takto masívne zadlžili, nie je však náhoda. Samotná eurozóna totiž vyznáva princípy, motivujúce niektoré krajiny k väčšiemu zadlžovaniu.

Eurozóna a rekordná zadlženosť

Zadlženosť v eurozóne mohla dosiahnuť súčasnú výšku len vďaka politike ECB. Tá totiž už od začiatku za záväzky problémových krajín implicitne ručila. To napríklad Grécku umožnilo dosiahnuť rovnaké úrokové miery ako Nemecku, i napriek tomu, že história rozpočtovej zodpovednosti v týchto krajinách je zásadne odlišná. Podobne to bolo aj v prípade iných krajín periférie, u ktorých dnes zadlženosť dosahuje neudržateľné úrovne.

Priemerná zadlženosť sa síce v eurozóne ustálila na 92,2% HDP, no niektoré jej krajiny o takomto dlhu stále len snívajú. Až 5 krajín eurozóny má zadlženosť vyššiu ako 100% HDP, v prípade Grécka ide napríklad až o 160% HDP. Zadlženosť eurozóny navyše veľmi rýchlo rastie, len za posledný kvartál sa navýšila z úrovne 90,6% HDP o 1,2 percentuálneho bodu. A to práve v čase, keď sa mnohí nechávajú počuť, že „úsporné opatrenia“ v eurozóne sú príliš tvrdé. Zadlženosť, ktorú eurozóna dosahuje, však tento mýtus vyvracia.

Zdroj:
1. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-22072013-AP/EN/2-22072013-AP-EN.PDF
2. http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/10196195/Bailed-out-euro-nations-see-debt-rise.html
3. http://www.guardian.co.uk/business/2013/jul/22/debt-crisis-eu

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.