Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurozóna by vraj mala mať v Komisii vlastného ministra financií

To, že sa eurozóna musí viac integrovať, považuje za fakt čoraz viac predstaviteľov EÚ. Predstavy o budúcom osude eurozóny sa tak zvyčajne líšia najmä v technických detailoch toho, ako konkrétne by sa mala eurozóna …

Eurozóna a prerozdeľovanie

… integrovať. S jedným takýmto návrhom prišiel tento týždeň aj francúzsky eurokomisár pre hospodárske a menové veci Pierre Moscovici. Podľa neho by mala mať eurozóna vlastného ministra financií, ktorý by bol zároveň eurokomisárom.

Eurozóna s ministrom

Ako víziu nového usporiadania eurozóny predstavil Moscovici:

„Výkonná úloha Európskej komisie by mala byť dramaticky rozšírená v Euroskupine a Komisia by mala byť zastupovaná ministrom financií eurozóny, (ktorý) by bol v prvej línii pri riešení krízy v prospech eurozóny a mal by byť schopný vo vhodnom čase čerpať finančné prostriedky dostupné pre eurozónu.“

Moscovici však pripustil, že väčšia integrácia eurozóny by mohla naraziť na odpor zo strany Nemecka. Zároveň zdôraznil, že minister financií eurozóny by potreboval „demokratickú legitimitu“, ktorú mu však zrejme Európsky parlament poskytnúť nemôže.

Opäť viac toho istého

Ani navrhnuté inštitucionálne usporiadanie však nič nemení na tom, že ide len opäť o ďalší návrh s cieľom nezmyselne zvýšiť prerozdeľovanie.

„Čerpanie finančných prostriedkov pre eurozónu“ môže znieť fajn, ale akékoľvek nové „čerpanie“ pôjde nutne na úkor vyššej daňovej záťaže, čo je to posledné, čo dnes eurozóna potrebuje. Prerozdeľovanie by navyše problémy eurozóny nevyriešilo, ale ešte viac prehĺbilo.

Problémové krajiny totiž potrebujú zvýšiť svoju konkurencieschopnosť, pričom závislosť na cudzích peniazoch by ich motivovala k presnému opaku.

V tom je koniec koncov aj koreň dnešných problémov v eurozóne – presadzovanie politicky pekných riešení, ktoré však úplne ignorujú ekonomickú realitu. To však nie je možné robiť naveky.

Ak teda krajiny eurozóny nebudú fungovať zodpovedne a samostatne, skôr či neskôr už nebude čo prerozdeľovať a eurozóna sa zaručene rozpadne.

Zdroj:
1. http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-09-28/moscovici-urges-euro-finance-minister-to-bolster-currency

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.