Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurozóna by vraj mala mať spoločné poistenie v nezamestnanosti

Eurozóna aktuálne trpí vysokou nezamestnanosťou a mnohými ďalšími problémami, pre ktoré u ľudí klesá dôvera v spoločnú menu. Mnohí politici preto navrhujú riešenia, ktoré by boli ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné.

Eurozóna a rozpočet

No odvážnosť návrhov nehovorí nič o ich prospešnosti. Dobrými príkladmi sú návrhy, ktoré predstavil taliansky minister financií Pier Carlo Padoan. Ten chce, aby eurozóna mala centrálne poistenie v nezamestnanosti a zároveň vlastný rozpočet.

Väčšia centralizácia

Ako Padoan uviedol:

„Obzvlášť trhy práce eurozóny musia byť odolnejšie. Toto by mohlo byť uskutočnené zavedením schémy spoločného európskeho poistenia v nezamestnanosti. Podľa neho by to doplnilo prebiehajúce reformy a „posilnilo efektivitu rôznych národných iniciatív.“

Podľa Padoana tiež eurozóna potrebuje vlastný rozpočet a „netreba hovoriť, že takáto fiškálna integrácia by bola potrebná na minimalizáciu morálneho hazardu a vyhnutie sa potrebe permanentných finančných transferov medzi krajinami.“

Pokrok k „skutočnej“ monetárnej únii tiež podľa neho vyžaduje silnejší prvok zdieľania rizika.

Prilievanie oleja do ohňa

Padoan pri predpisovaní receptov pre eurozónu absolútne ignoruje ekonomickú realitu. Akékoľvek „spoločné poistenie“ by totiž mohlo byť platené výlučne z daní zamestnaných, ktorých má chrániť.

Vyššie náklady na zamestnanie tiež logicky znamenajú menšie množstvo pracovných miest. Toto „riešenie“ pre eurozónu by tak prehĺbilo samotné problémy, ktoré sa snaží vyriešiť.

Eurozóna a chýbajúca logika

Ani iné spomenuté vyhlásenia Padoana na tom nie sú lepšie. Fiškálna integrácia v eurozóne má napríklad znížiť morálny hazard.

Pravdou je však presný opak – centralizácia rizika a zodpovednosti je totiž práve koreňom morálneho hazardu.

Vrchol absurdnosti je však to, že spoločný rozpočet eurozóny by umožnil vyhnúť sa permanentným fiškálnym transferom. No čo iné by bol spoločný rozpočet eurozóny, ak nie permanentný fiškálny transfer?

Problémom aktuálnej krízy eura navyše nebolo to, že sa prerozdeľovalo málo alebo že sa krajiny bránili centralizácii.

Naopak, problémom bolo, že sa nedodržiavali pravidlá a väčšia integrácia bola vykonávaná aj za cenu ich porušovania. Dobrým príkladom bola pomoc Grécku, ktorá bola v rozpore s Lisabonskou zmluvou a ktorá motivovala k nezodpovednosti aj iné problémové krajiny.

Viac toho istého a ďalšie nahrádzanie logiky populizmom tak eurozónu zachráni len ťažko.

Zdroj:
1. http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/jun/10/russels-bail-out-jobless-european-union-unemployment

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.