Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Eurozóna vraj potrebuje silnejšiu integráciu
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurozóna vraj potrebuje kvantový skok v prehĺbení integrácie

Eurozóna zažíva nepríjemné časy. Je totiž dosť pravdepodobné, že ju už v dohľadnej dobe opustí Grécko. Toto je, samozrejme, obzvlášť bolestivé pre najvyšších predstaviteľov Európskej únie, podľa ktorých malo byť rozpadnutie …

Eurozóna má problémy

… eurozóny nemysliteľné. Aj preto za posledné roky naliali do Grécka obrovské množstvo peňazí a Grécko je na tom ešte horšie ako predtým. Podľa niektorých je však potrebné pritvrdiť a eurozóna vraj potrebuje „kvantový skok“ v jej integrácii.

Smelé plány

To si myslí napríklad predseda Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Podľa neho situácia v Grécku poukázala na „nedokončenú podstatu“ eurozóny. Ako teda povedal:

„Potrebujeme kvantový skok k silnejšej, viac efektívnej architektúre.“

Nejde navyše o nejaké vízie ďalekej budúcnosti. Draghi vraj so svojimi kolegami už teraz pracuje na správe, ktorá prinesie harmonogram pre to, ako konkrétne sa má eurozóna viac integrovať.

Eurozóna poznačená unáhlenou integráciou

No predstava, že za problémy v Grécku môže nedostatočná integrácia eurozóny, je úplným popretím reality. Dnešné problémy totiž pramenia práve z nezmyselne unáhlenej integrácie eurozóny v minulosti.

Grécko napríklad bolo prijaté do eurozóny na základe falošných štatistík.

Viacero vecí naznačuje, že o tomto falšovaní predstavitelia EÚ vedeli. No integrácia eurozóny musela napredovať, a tak bolo nejaké dodržiavanie pravidiel druhoradé.

Podobne to bolo aj po tom, ako sa prejavili problémy v Grécku. Bankrot Grécka bol pre Európsku úniu nepredstaviteľný, pretože by dokázal, že eurozóna nemusí fungovať s pôvodnými členmi naveky.

A tak Grécko začali „zachraňovať“ za peniaze daňovníkov. Toto však bolo v priamom rozpore s Lisabonskou zmluvou, ktorá hovorí, že každá krajina musí za svoje záväzky ručiť sama.

Kvantový skok do prázdna

O 5 rokov neskôr už zachraňovanie Grécka prestáva byť udržateľné. Človek by teda čakal, že predstavitelia EÚ budú konečne čeliť realite a uznajú svoje zlyhanie. Ako však vidíme, pravdou je opak.

Za problémy unáhlenej integrácie eurozóny vraj môže to, že táto integrácia nebola ešte hlbšia a ešte rýchlejšia. S takýmto absurdným zmýšľaním sa eurozóna len ťažko zmení k lepšiemu.

Zdroj:
1. http://www.cnbc.com/id/102759361

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.