Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurozóna je vraj odsúdená na zánik

Eurozóna má svoj osud spečatený, bez ohľadu na to, čo budú lídri Európskej únie robiť. O tom vo svojej novej knihe píše bývalý guvernér anglickej centrálnej banky Lord Mervyn King. Dôvody sú podľa neho ekonomické, ale aj politické. A hoci …

Eurozóna a problémy

… King súhlasí, že rozpad eurozóny so sebou prinesie významné riziká, z dlhodobého hľadiska bude podľa neho pre dnešné krajiny eurozóny prínosný, a tak bude možné tento rozpad vítať.

Eurozóna a fiškálna únia?

Lídri Európskej únie, ale aj iných významných medzinárodných inštitúcií, ako riešenie problémov eurozóny navrhujú vytvorenie fiškálnej únie.

Inak povedané, eurozóna by mala napríklad svoj vlastný rozpočet a ministerstvo financií, prípadne aj vlastné poistenie v nezamestnanosti.

Takéto zdieľanie rizika by síce mohlo na chvíľu situáciu v eurozóne upokojiť, no v dôsledku vyššieho morálneho hazardu na úkor ešte väčších problémov v budúcnosti. Ako píše King:

„Povedie to nielen k ekonomickej, ale (aj) politickej kríze. Monetárna únia vytvorila konflikt medzi centralizovanou elitou na jednej strane a silami demokracie na národnej úrovni na strane druhej. Toto je výnimočne nebezpečné.“

Voliči v jednotlivých krajinách sa totiž budú čoraz častejšie pýtať na to, prečo by mali doplácať na iné nezodpovedné krajiny, keď majú sami problémov viac ako dosť.

Vysoká cena zlyhania

Žiaľ, ak sa už eurozóna rozpadne, podľa Kinga to bude skôr pod vedením extrémistov ako štandardných politikov. Tí si totiž podľa neho nebudú ochotní priznať vinu. Ako napísal:

„Zásadné rozdiely medzi krajinami a politická cena akceptovania porážky sa stali príliš veľkými.“

Koniec koncov, ak by boli „štandardní“ politici ochotní priznať si svoju vinu, eurozóna by dnešné problémy zažívať nemusela. Ak by totiž dbali na dodržiavanie pravidiel, viacero krajín eurozóny (napríklad Grécko a Taliansko) by do nej nikdy nevstúpilo a ak by tam aj boli, za nadmerné zadlžovanie by boli zodpovedajúco potrestané.

Namiesto toho však lídri Európskej únie spravili presný opak – nielen, že tieto krajiny potrestané neboli, ale ešte za odmenu dostali aj peniaze od daňovníkov zo zodpovednejších krajín EÚ.

S takýmto prístupom však nemôže prežiť nielen eurozóna, ale dokonca ani samotná Európska únia.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/business/2016/02/28/mervyn-king-the-eurozone-is-doomed/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.