Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Májové eurovoľby mali v skutočnosti najhoršiu účasť v histórii

Májové eurovoľby mali byť pre funkcionárov Európskej únie drobným víťazstvom. Od vzniku priamych volieb do Európskeho parlamentu v roku 1979 totiž každé ďalšie eurovoľby dosiahli nižšiu účasť ako tie predošlé a tento rok mal byť …

Eurovoľby a účasť

… prvou výnimkou. Zatiaľ čo v roku 2009 voľby do Európskeho parlamentu oslovili 43% voličov, tento rok sa ich malo zúčastniť “už” 43,09%. No ani tento neveľký úspech nebol založený na realite. Nastal len dôsledkom nesprávnych odhadov volebných výsledkov.

Najhoršie eurovoľby v histórii

Po prepočítaní skutočných výsledkov sa zistilo, že v máji sa k volebným urnám dostalo len 42,54% voličov.

Európska únia tak nezmenila históriu a ani tentokrát klesajúci záujem o voľby do europarlamentu nezvrátila. Napriek tomu, že výsledok bol katastrofický, volebná účasť sa ešte stále pohybovala na umelo vysokej úrovni. Vo viacerých krajinách EÚ bola totiž účasť v eurovoľbách povinná.

Bez tohto príkazu by tak bol konečný výsledok ešte potupnejší.

Európska únia je absolútne mimo reality

Po skončení eurovolieb a zverejnení predbežných výsledkov najvyšší predstavitelia Európskej únie nedokázali skrývať svoju radosť z volebného výsledku. Podľa eurokomisárky Viviane Reding išlo o “game changer”, zatiaľ čo Guy Verhofstadt vnímal údajne vyšší výsledok ako “uznanie európskeho projektu”.

O čo smelšie boli tieto vyhlásenia, o to trpkejšia je dnešná realita.

Ak totiž máme parafrázovať týchto snílkov, eurovoľby nezmenili v skutočnosti nič a voliči európsky projekt odmietajú. A to všetko napriek tomu, že Európska únia pred eurovoľbami vytvorila masívnu a drahú kampaň za peniaze samotných voličov.

Vzhľadom na túto skúsenosť by lídri Európskej únie mali v budúcnosti krotiť svoj optimizmus a nekričať “hop” prílíš skoro.

Eurovoľby totiž jasne ukázali presne tú pravdu, ktorú si Európska únia nechcela pripustiť ani v tom najhoršom sne.

Zdroj:
1. http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2014/08/its-official-2014-european-elections.html
2.http://eurokriza.sk/2014/08/straty-pre-vsetkych-budiz-euro-322014/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.