Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurovoľby 2014 | Tri štvrtiny ľudí EÚ ignorujú alebo sú proti nej

Eurovoľby 2014 zrejme budú pre eurooptimistov studenou sprchou. Britská organizácia Open Europe totiž odhaduje, že až 74,4% voličov bude voliť proti Európskej únii, za jej radikálne oklieštenie alebo nebude voliť vôbec.

Eurovoľby 2014 a Európska únia

Z tých, ktorí sa dostavia k volebným urnám, navyše až 31% môže podporiť protestné alebo antieurópske strany. To však paradoxne môže viesť k tomu, že budúci europarlament bude môcť rozhodovať ešte viac prointegračne než teraz. Budúcotýždňové eurovoľby tak budú nepochybne zaujímavé.

Viac informácii o SaS kandidátoch na europoslancov

 • Kandidáti na europoslancov 2014 >>
 • Neudržateľná moc Európskej únie

  Open Europe svoje kontroverzné číslo založila na predpoklade, že eurovoľby 2014 budú mať rovnakú volebnú účasť ako predchádzajúce voľby do europarlamentu, teda 43%. Keďže súčasnú alebo väčšiu moc Európskej únie má podporiť len 25,6% ľudí, snahy EÚ o napredovanie v procese integrácie nebudú mať dostatočný demokratický mandát.

  Akékoľvek snahy o posilnenie moci Európskej únie tak môžu jedine priliať olej do ohňa antieurópskych nálad.

  Eurovoľby 2014 a demokratický paradox

  Očakávaný nárast vplyvu euroskeptikov tiež paradoxne môže Európsky parlament viesť k ešte proeurópskejšiemu rozhodovaniu, než je tomu dnes. Euroskeptici totiž získajú moc najmä na úkor kritických reformistov. A umiernení europoslanci majú väčšiu tendenciu podporiť mainstreamových zástancov väčšej moci pre EÚ ako “extrémistických” euroskeptikov.

  To, ako bude smerovanie Európskej únie vyzerať skutočne, však definitívne rozhodnú až eurovoľby 2014.

  Zdroj: 
  1. http://www.openeurope.org.uk/Content/Documents/140428_EP_Briefing_Open_Europe.pdf
  2. http://www.openeurope.org.uk/Article?id=19919
  3. http://www.irishtimes.com/news/world/europe/european-election-voters-face-shift-towards-political-fringes-1.1783343

  Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

  Autor článku Richard Sulík

  Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.