Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 462
Eurovoľby 2014 sú štartovnou čiarou novej éry
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurovoľby 2014 | Čo sa stane po voľbách do europarlamentu

Eurovoľby 2014 sú s prehľadom najdôležitejšími voľbami do Európskeho parlamentu doteraz. A aj keď mnohí matne tušia, čo môžu eurovoľby ovplyvniť, len málokto skutočne vie, čo presne prinesie ich výsledok. V tomto článku …

Eurovoľby 2014 - po voľbách

… preto ukážeme presný postup krokov, ktoré Európska únia a členské štáty vykonajú po skončení eurovolieb 2014. Bez ohľadu na ohlásenie konkrétnych výsledkov tak bude najbližšie obdobie nepochybne zaujímavé.

1. Eurovoľby 2014 (22. – 25. máj)

V tomto čase sa uskutočnia eurovoľby 2014 a jednotlivé krajiny si zvolia svojich europoslancov. Prvé výsledky eurovolieb budú zverejnené nedeľu po 23:00.

2. Stretnutie lídrov Európskej únie (27. máj)

Necelé dva dni po tom, ako skončia eurovoľby 2014, sa stretnú lídri Európskej únie, aby diskutovali o ďalšom postupe. Jednou z hlavných tém ich diskusie má byť výber budúceho predsedu eurokomisie.

3. Vytvorenie skupín v europarlamente (jún)

Tu sa ukáže, ktoré skupiny budú mať v novom europarlamente najväčšie zastúpenie. Rozhodujúce bude, či to budú ľavicoví Socialisti alebo pravicoví Ľudovci. Dôležité bude aj vytvorenie ďalších skupín, najmä to, kam sa zaradia extrémisti.

4. Stretnutie Európskej rady (26. – 27. jún)

Lídri Európskej únie sa zhromaždia na stretnutí Rady. Po navrhnutí predsedu eurokomisie začne rokovanie s europarlamentom o jeho politických prioritách a programe.

5. Ustanovujúca schôdza europarlamentu (1. – 3. júl)

Europoslanci sa oficiálne ujmú svojich kresiel. Okrem toho si zvolia svojho predsedu europarlamentu (pozor, nemýliť si s predsedom Európskej komisie) a ďalších funkcionárov.

6. Oficiálne stretnutie europarlamentných skupín (7. – 10. júl)

Tu sa stretnú jednotlivé skupiny europarlamentu, ktoré sa vytvoria podľa toho, ako skončia eurovoľby 2014.

7. Schôdza Európskeho parlamentu (14. – 17. júl)

Tu bude zvolený predseda Európskej komisie väčšinou europoslancov. Následne budú jednotliví eurokomisári potvrdení Radou a získajú pridelené svoje portfóliá.

8. Vypočutie kandidátov na eurokomisárov (september)

Tu sa kandidáti na eurokomisárov predstavia Európskemu parlamentu. Europarlament nemá právomoc odmietnuť len niektorých eurokomisárov, no má právo odmietnuť zloženie Európskej komisie ako celku.

9. Hlasovanie o všetkých eurokomisároch

V tomto finálnom kroku bude europarlament hlasovať o Európskej komisii ako celku. Až po tomto zvolení skutočne skončia eurovoľby 2014 a europarlament a Európska komisia sa budú môcť naplno pustiť do práce.

Zdroj: odkaz http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2014/05/what-happens-next-after-european.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.