Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurovoľby 2014 - otázky a odpovede
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurovoľby 2014 – otázky a odpovede

Na stránke eurovoľby 2014 “Otázky a odpovede” nájdete zoznam najdôležitejších a najzaujímavejších otázok a odpovedí ohľadom eurovolieb 2014. Ak sa vaša otázka ohľadom volieb do Európskeho parlamentu nenachádza v tomto zozname, prosím napíšte nám sem.

Kedy sa uskutočnia eurovoľby 2014?

Eurovoľby 2014 – otázky a odpovede Eurovoľby sa na Slovensku budú konať 24. mája 2014. Európska únia nestanovila jednotný dátum konania eurovolieb pre všetky krajiny, a tak sa ich termín môže v jednotlivých krajinách líšiť. Eurovoľby 2014 začnú vo štvrtok 22. mája v Británii a v Holandsku a v členských krajinách EÚ budú postupne prebiehať až do nedele 25. mája. Európska únia nestanovila ani jednotnú dĺžku trvania eurovolieb. V Taliansku a Českej republike tak budú voľby do Európskeho parlamentu trvať miesto jedného až dva dni.

Koľkých poslancov Európskeho parlamentu bude mať Slovensko?

Slovensko bude mať po májových eurovoľbách 13 europoslancov. Ich počet sa teda nezmení. Počet europoslancov sa pritom po voľbách do Európskeho parlamentu zníži až v 13 krajinách Európskej únie. Dôvodom sú zmeny vo fungovaní europarlamentu, ktoré priniesla Lisabonská zmluva.

Môžem v eurovoľbách 2014 voliť poštou, prípadne zo zahraničia?

V prípade slovenských občanov nie je v eurovoľbách možné voliť ani zo zahraničia, ani poštou. Európska únia síce pre voľby do Európskeho parlamentu tieto možnosti volenia ponúka, no Slovensko ich svojim občanom neposkytlo. Na rozdiel od niektorých ďalších krajín Európskej únie Slovensko neumožnilo občanom ani volenie cez internet alebo cez zahraničnú ambasádu.

Má vôbec hlasovanie v eurovoľbách význam?

Eurovoľby sú zvyčajne voličmi brané na ľahkú váhu a najmä v minulosti to bolo do veľkej miery oprávnené. Eurovoľby 2014 budú však iné – budú tými najdôležitejšími eurovoľbami v histórii. Po schválení Lisabonskej zmluvy totiž europoslanci získali množstvo nových právomocí. Europoslanci napríklad schvaľujú rozpočet Európskej únie, rozhodujú o tom, kto bude na čele Európskej komisie a schvaľujú veľké množstvo dôležitej legislatívy. Európsky parlament má teda zásadný vplyv na smerovanie a fungovanie Európskej únie.

Nemali by sme na protest proti bruselským byrokratom radšej eurovoľby 2014 ignorovať?

Volebná účasť v eurovoľbách každými voľbami klesá, v tých posledných dosiahla už len 43%. Európska únia tieto nelichotivé výsledky žiaľ neberie ako varovný prst, naopak, jej moc napriek poklesu popularity eurovolieb aj naďalej výrazne rastie. Nevolenie teda problémy Európskej únie nevyrieši. Viac by pomohlo zvolenie takých europoslancov, ktorí nebudú hlasovať za každý byrokratický nezmysel, ale budú skutočne hájiť záujmy svojich voličov.

Aká bola volebná účasť na Slovensku pri predchádzajúcich eurovoľbách?

Slovensko v eurovoľbách hlasovalo len dvakrát a v obidvoch prípadoch dosiahla účasť voličov najnižšiu úroveň v histórii Európskej únie. V roku 2004 sa eurovolieb na Slovensku zúčastnilo len 17% voličov a v roku 2009 to bolo necelých 20% voličov. Na Slovensku tak platí viac ako inde, že každý volebný hlas sa skutočne počíta.

Aká bola volebná účasť pri predchádzajúcich eurovoľbách v rámci celej Európskej únie?

Ako možno vidieť na nižšie umiestnenom grafe, účasť v eurovoľbách neustále klesá. Svoje maximum dosiahla volebná účasť na začiatku, v roku 1979, keď vo voľbách do Európskeho parlamentu hlasovalo 62% občanov. V tých posledných eurovoľbách sa k urnám dostavilo už len 43% občanov Európskej únie. No aj keď sú tieto výsledky už samé o sebe veľmi nízke, stále sú zároveň umelo vysoké. Dôvodom je, že až v štyroch krajinách Európskej únie je volenie vo voľbách do Európskeho parlamentu povinné. Viď priloženú štatistiku:

Účasť v eurovoľbách

Kto môže voliť v eurovoľbách 2014?

Právo voliť v eurovoľbách má každý občan Európskej únie, ktorý dosiahol vek minimálne 18 rokov. Výnimkou je Rakúsko, kde sa môžu volieb do Európskeho parlamentu zúčastniť už občania od 16 rokov.

Kto môže v eurovoľbách 2014 kandidovať?

Vo voľbách do Európskeho parlamentu môže kandidovať každý občan Európskej únie, ktorý spĺňa minimálny stanovený vek. Čiastočnou výnimkou je Veľká Británia, v ktorej môžu kandidovať aj niektorí občania Commonwealth. Kritérium minimálneho veku kandidátov určujú jednotlivé krajiny Európskej únie. Na Slovensku je táto hranica stanovená na 21 rokov, v niekoľkých krajinách je to až 25 rokov. Vo väčšine štátov Európskej únie sa však spomínaná hranica zhoduje s hranicou volebného práva, a  dosahuje teda 18 rokov.

Je možné byť poslancom v Európskom parlamente a zároveň aj v národnom parlamente?

Od roku 2002 sú tieto dve funkcie nezlučiteľné. V prípade, že je kandidát na europoslanca zvolený a zároveň je členom národného parlamentu, pred nástupom do funkcie sa svojho mandátu v národnom parlamente musí vzdať. Funkcia poslanca Európskeho parlamentu je navyše nezlučiteľná s niektorými ďalšími funkciami. Europoslanec nemôže byť sudcom Európskeho súdneho dvora, členom vlády a napríklad ani členom Európskej komisie.

Ako často prebiehajú eurovoľby?

Eurovoľby sa konajú od roku 1979 každých 5 rokov. Posledné voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnili 4.-7. júna 2009.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.